«Joker bija viens no mūsu daudzajiem sadarbības partneriem. Viņi nodrošināja taksometru pakalpojumus mūsu klientiem, mēs savukārt nodrošinājām, ka viņiem būs šie klienti, kas izmanto mūsu aplikāciju,» paskaidro J. Krūmiņš. Darbs ritēja bez aizķeršanās, un sākotnēji nekas neesot liecinājis par briestošo nodarījumu: «Viņi, mums nezinot, izmantoja klientu datus. Uzzinājām tikai tad, kad cilvēki sāka teikt, ka izmanto Taxify, lai izsauktu taksometru, bet vadītāji viņiem dala citas aplikācijas bukletus. Vēlāk uz cilvēku numuriem tika nosūtītas arī sms ar reklāmu.» Daudzo īsziņu saņēmēju vidū ir arī Diena, kas iepriekš Joker pakalpojumus nav izmantojusi.
Joker grāmatvede Margareta (uzvārdu noskaidrot neizdevās) iepriekš minēto informāciju noliedz un apgalvo, ka īsziņas saņēmuši tikai tie cilvēki, kas jau iepriekš bijuši viņu klienti. Sieviete paliek pie sava arī pēc vairākkārtējiem centieniem paskaidrot, ka Diena un citi reklāmu adresāti nav saistīti ar konkrēto uzņēmumu. «Nē, esat gan izmantojuši!» viņa uzstājīgi atkārto. Margareta apstiprina, ka sadarbība ar Taxify bijusi un decembra sākumā tā pārtrūkusi, taču sīkākās sarunās neielaižas, apgalvojot, ka laikraksts pret viņiem gatavo kompromitējošu materiālu. Sieviete vēl piebilst, ka jādodas uz prokuratūru liecināt pret Taxify, un nomet klausuli.
J. Krūmiņš nemācēja teikt, par kādām liecībām viņa runā - Taxify tiesībsargājošajās iestādes pagaidām nav vērsies: «Man nekāda informācija nav ienākusi. Drīzāk jau mums būtu jāiet uz tiesu, tā kā viņi ir nozaguši mūsu datubāzi ar visiem klientu kontaktiem. Pēc īsziņu sūtīšanas novembra beigās/decembra sākumā mēs ar viņiem sazinājāmies un brīdinājām, ka, ja tas atkārtosies, rakstīsim iesniegumu. Viņi atvainojās un teica, ka vairs nesūtīs.» Tomēr klienti reklāmas saņēma arī vēlākos datumos. «Jauna, inovatīva aplikācija TAXI izsaukšanai. Vislētākās cenas Rīgā, tikai 0,29 eur/km. Lejupielādē tūlīt. Laimīgu Jauno gadu ar flytaxi!» teikts gadumijā izsūtītajā ziņojumā. Oriģinālajā tekstā gan nav garumzīmju.
Apkrāptā uzņēmuma pārstāvis atzīst, ka daļēju vainu jāuzņemas arī pašiem: «Mums sākumā sistēma nebija pilnīgi izstrādāta. Vadītāji, lai sazinātos, varēja redzēt klienta datus - vārdu, uzvārdu, e-pastu un telefona numuru. Šie dati bija pieejami arī pēc brauciena. Mēs jau nebijām gaidījuši, ka notiks kas tāds, jo līgumā bija atrunāts, ka nedrīkst lietot mūsu datubāzē esošo informāciju.» Pēc starpgadījuma veikti programmatūras uzlabojumi, un tagad taksometru šoferi klientu datus redz vien brauciena laikā, pēc tam pieeja tiem ir liegta.
«Sūtīt īsziņas cilvēkiem, kas nav klienti, manuprāt, ir ātrākais veids, kā XXI gadsimtā nogalināt biznesu. Viņi paši to neapzinās,» spriež J. Krūmiņš. Sadarbība ar Joker pārtraukta nekavējoties, taču, tā kā uzņēmums atvainojās un solījās tā vairs nedarīt, Taxify pārstāvji pret viņiem nevērsās. Nu šāda ideja netiek izslēgta.