PVN pamatlikme no gada sākuma paaugstināta no 21% līdz 22%, bet samazinātā likme, ko piemēro arī medikamentiem, - no 10% līdz 12%. No Dienas aplūkotajiem medikamentiem cena paaugstināta Ibumetin, taču ne vairāk kā par PVN likmes kāpuma tiesu. Latvijas lielāko aptieku ķēžu apvienojošās Aptieku attīstības biedrības vadītāja Inga Zemdega-Grāpe Dienai sacīja, ka līdz šim aptiekas nav paspējušas katrai precei nomainīt cenu zīmi, tāpēc vairums zāļu, iespējams, tiek tirgotas par veco cenu, PVN kāpumu sedzot no savas kabatas. Pilnīgu ainu par PVN likmes paaugstināšanas ietekmi uz medikamentu cenām aptiekās varēs manīt pēc diviem mēnešiem. Tiesa, tiem medikamentiem, kam aptiekas piemēroja maksimāli atļautā uzcenojuma griestus, cena nemainīsies un PVN likmes pieaugums būs jāuzņemas pašiem. Citādi var būt ar tiem medikamentiem, kam maksimālie griesti netika piemēroti, piemēram, pieprasītākajiem, kāds ir arī Ibumetin, teica I. Zemdega-Grāpe. No citām aplūkotajām nepārtikas precēm vairāk par PVN paaugstināšanas tiesu pieaugusi Stendera ziepju fabrikas vannas burbuļbumbu, kā arī Procter & Gamble (P&G) bērnu autiņbiksīšu Pampers un veļas pulvera Ariel cena.
P&G pārstāvniecībā Latvijā Dienai sacīja, ka lēmums par cenas paaugstināšanu šiem produktiem pieņemts, vēl pirms tika izlemts celt PVN. «Cenas pieaugumu ietekmējis faktoru kopums,» nekonkrēti noteica P&G pārstāvniecībā. Stendera ziepju fabrikā savukārt norādīja: «Tā kā ir augušas izejvielu cenas un ir pieaudzis arī PVN, bija nepieciešams pārskatīt atsevišķu produktu cenas.»
Izejvielas cenas pieaugums tiek minēts kā galvenais iemesls arī degvielas un dažu pārtikas produktu krasākā sadārdzinājumā. Statoil Degvielas kategorijas vadītājs Kaspars Skrābāns Dienai sacīja, ka līdztekus benzīna pamatizejvielas - naftas - sadārdzinājumam pasaulē degvielas cenu augšup virza arī ASV dolāra vērtības pieaugums. Eiropas naftas produktu tirgū augstākās klases benzīna un dīzeļdegvielas cena gada pirmajā nedēļā sasniegusi augstāko līmeni kopš 2008. gada oktobra, teica K. Skrābāns.
Piena produktu izejviela, pēc Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) vadītāja Jāņa Šolka teiktā, sadārdzinās pasaulē pieaugošā pieprasījuma dēļ pēc piena produktiem. Izejvielas cena kopš 2009. gada rudens palielinājusies par 60%, tanī pašā laikā piena produktu cenas kāpušas vidēji par 30%, apgalvoja LPCS priekšsēdis. Šā gada sākumā piena produkti izejvielas cenas pieauguma dēļ sadārdzināsies vidēji par 5-15%, teica J. Šolks. Uz norādi, ka atsevišķiem Dienas aplūkotajiem piena produktiem cena kopš pagājušā gada decembra nav mainījusies, LPCS vadītājs pauda pārliecību, ka tas drīzumā notiks. Izejvielu sadārdzināšanās dēļ saldumu ražotājas Laima un Staburadze atsevišķu produktu cenu pērn paaugstināja vidēji par 5%. Taču šogad cenas, pēc saldumu ražotāju sacītā, neesot mainītas, tomēr Rimi apgalvo pretējo. Maxima tīkla pārstāvis Ivars Andiņš norāda, ka pagaidām saņemts brīdinājums par saldumu cenas paaugstināšanu, kas tiek pamatots ar cukura cenas palielināšanos. Cukurs sadārdzināsies arī veikala plauktā, vairumtirgotāji tā cenu jau paaugstinājuši par apmēram 10%, tā I. Andiņš. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra direktore Ingūna Gulbe sacīja, ka Eiropa pēc cukura tirgus reformas vairs nespēj sevi apgādāt ar saldo izejvielu, tāpēc tā jāimportē no citiem tirgiem, kur cena cukuram ir pieaugusi. Drīzumā jārēķinās arī ar maizes cenas pieaugumu, jo maiznieki sāks izmantot dārgākus miltus. Tie iegūti no pērnajiem graudiem, kas maksāja vairāk nekā iepriekšējās sezonas. Tādēļ pieaugs lopbarības un arī gaļas cena. Izejvielu, kā arī degvielas un gaidāmā elektroenerģijas sadārdzinājuma dēļ pārtika šā gada pirmajā pusē sadārdzināsies vidēji par 10-20 %, lēš eksperte.