RS pārstāvji uzskata, ka arī iedzīvotājiem sūkstīties par dāvanas nepilnībām - neērtajiem soliņiem, slīpo jumtu un nepilnīgajām sienām, kas vāji sargā no vēja un nokrišņiem, - neesot pamata: «Pieturvietu dizaina autors ir pasaulē pazīstamais [britu] arhitekts [Normens] Fosters.» Ir vēl kāds mierinājums - pēc nojumju maiņas Rīga kļūs vēl cienīgāka nest mazās Parīzes titulu - identiska dizaina pieturvietas ir arī Francijas galvaspilsētā.
Tieši Francijas vides reklāmas uzņēmuma JCDecaux meitaskompānija SIA JCDecaux Latvija ieguvusi ekskluzīvās tiesības uzdāvināt rīdziniekiem jaunas pieturvietu nojumes. Tas gan noticis sabiedrībai neatklājamā, komercnoslēpuma sargātā veidā, un dāvinājumam ir merkantili apsvērumi - gūt ieņēmumus no vides reklāmas izvietošanas šajās nojumēs; līdzīga prakse izplatīta visur pasaulē. Taču Rīgā to bija iespējams īstenot nepārskatāmi un, iespējams, nenodrošinot vienlīdzīgas iespējas arī citiem uzņēmumiem veikt šādu investīciju.
Aprīkotas tikai divas
Atslēgas figūra pieturvietu nojumju maiņas projektā ir privātuzņēmums SIA Pilsētas līnijas (PL), kas 2004. gadā bez konkursa ieguva monopoltiesības izvietot reklāmu Rīgas sabiedriskajā transportā. Tai ar RS noslēgts līgums arī par nojumju maiņu, taču, tā kā «darāmā darba un ieguldāmo līdzekļu apjoms mērāms daudzos miljonos latu», kā skaidroja PL direktore Ilma Kauliņa, uzņēmums piesaistījis SIA JCDecaux Latvija. No veida, kā I. Kauliņa runā vai, precīzāk, izvairās runāt par projekta detaļām, rodas iespaids, ka Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietu nojumes viņa uztver kā savu īpašumu. «Es atvainojos, bet tas ir divu komersantu līgums, un es to neplānoju publiskot bez otras puses piekrišanas,» saka PL direktore un piecu procentu kapitāldaļu turētāja. Viņa atklāj vien to, ka no kopumā plānotajām 300 nojumēm jau nomainītas 192 nojumes. Lūgta paskaidrot, kāpēc pretēji viņas 2013. gadā solītajam jaunās nojumes nav aprīkotas ar «iekārtām, kas nodrošinās digitālās informācijas apraidi un bezmaksas interneta pieeju», I. Kauliņa norāda, ka displejs, videonovērošana un Wi-Fi uzstādīts 6. tramvaja galapunktā Juglā un pieturā pie tirdzniecības parka Alfa, savukārt pārējās vietās mūsdienu tehnoloģijas esot saskaņošanas stadijā.
RS pārstāvis Viktors Zaķis savās atbildēs ne ar pušplēstu vārdu nepiemin galveno šī projekta sadarbības partneri un starpnieku PL, bet visus ar jaunajām pieturvietām saistītos darbus - iegādi, nomaiņu, uzturēšanu - piedēvē SIA JCDecaux Latvija. Veco konstrukciju nomaiņas iemesls esot īslaicīgās lietošanas būves termiņa beigas, arī vajadzība pēc vienota dizaina, ko V. Zaķis savos iepriekšējos izteikumos saistīja ar Rīgas tēla un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanos.
Reklāmas stabs ar bonusu
Uzņēmējs Pēteris Dundurs, kuru varētu dēvēt par pieturvietu aprīkojuma ekspertu, jo viņa SIA Studio LV ar to ražošanu un uzstādīšanu nodarbojas jau vairākus gadus, norāda, ka dāvinājuma kampaņās pieturvietas nojumei primāri esot «reklāmas staba» funkcija, savukārt soliņš un jumts konstrukcijā uzskatāms vien par papildu bonusu. P. Dundurs kritizē rīdzinieku pausto sašutumu par nojumju neērtībām: «Pieturvietas nav domātas ne sēdēšanai, ne gulēšanai, ne laika kavēšanai, bet gan lai atspiestu dibenu un minimāli patvertos no lietus. Ja grib pieturā pilnībā pasargāties no lietusgāzes, jābūvē māja.» Pēc uzņēmēja aplēsēm, vienas jaunās Rīgā uzstādītās pieturvietas nojumes izmaksas esot apmēram desmit tūkstoši eiro, jo «tur iebūvēts sarežģīts elektronisks reklāmas stends».
Pieturvietas dizainu apstiprinājusi Rīgas pilsētas būvvalde (RBP), taču tas noticis pretēji labai praksei - nekonsultējoties ar Rīgas pilsētas arhitektu Gvido Princi. «Savā ziņā mēs rūpējamies par to, kā [infrastruktūras objekti] iederas pilsētvidē, taču šajā gadījumā acīmredzot bijusi kāda vispārēja forma, ko pieņēma tehniskās specifikācijas veidā,» pieļauj G. Princis. Viņš gan jauno nojumju dizainu vērtē atzinīgi, sakot, ka tas esot pakāpi labāks par iepriekšējo: «Tur bija vairāk kāju, konstrukcijas pēc diviem mēnešiem jau bija norūsējušas. Cerams, šīs būs izturīgākas pret mūsu klimatiskajiem apstākļiem.» RD opozicionārs Olafs Pulks (Vienotība) saka - viņam iedzīvotāji sūdzējušies par jauno nojumju neērto konstrukciju: «Darījumu nebija iespējams kontrolēt, jo tas notika RS shēmas veidā. Mums nav vajadzīga dāvana dāvināšanas pēc, ja tās funkcijas neapmierina!»
Dati par to, kad ienesīgais pieturvietu - vides reklāmas stendu rūpals - no visu rīdzinieku īpašuma nonācis RS valdījumā, nav atrodami. V. Zaķis tikai norāda, ka pieturvietu nojumes savulaik esot bijušas Rīgas domes Satiksmes departamenta pārziņā, taču tā pārstāve Ilze Dišlere to noliedz un saka, ka par nojumēm «no sākta gala» gādājusi RS. Jāatzīmē, ka reklāmas nodeva par plakātu izvietošanu pieturvietu nojumēs tiek maksāta, to Dienai apstiprina RBP pārstāve Ilze Žūka.
SIA Pilsētas līnijas reģistrēta 2003. gadā - tikai gadu pirms ekskluzīvo tiesību iegūšanas Gundara Bojāra (ievēlēts no LSDSP, vēlāk iestājies LPP/LC) vadības laikā. Sākotnēji uzņēmuma vienīgā īpašniece bija ar G. Bojāra padomnieku Leonardu Teni saistītā Ineta Gadzjus. Tagad viņai pieder 30 procentu un tikpat arī SIA Well Media Rīga un Ievai Šaripo, liecina Lursoft dati. SIA Well Media Rīga vienīgais īpašnieks ir Boriss Carjovs, kurš zināms kā Rīgas mēra Nila Ušakova (Saskaņa) ilggadējā padomnieka miljonāra Ērika Teilāna biznesa partneris. B. Carjova vārds izskanējis arī saistībā ar neseno, iespējams, krāpnieciski īstenoto mazgāšanas līdzekļu iegādi RS. Kā ziņoja TV3 raidījums Nekā personīga, «izblēdītā» nauda piegādāta uz adresi Rīgā, kur reģistrēti B. Carjovam piederoši uzņēmumi. Savukārt Ieva Šaripo ir bēdīgi slavenās būvfirmas Moduls-Rīga mārketinga un komunikācijas vadītāja. Pret šo uzņēmumu, kas regulāri tika pie vērienīgiem Rīgas domes pasūtījumiem, sākts kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielos apmēros.