Es esmu no Ņujorkas. No kurienes tu? Uz katras ceļojošās izstādes Titanic. The Exhibition apmeklētāja biļetes ir stāsts par kādu reālu leģendārā kuģa pasažieri, lai noslēgumā uzzinātu šī cilvēka likteni. Es esmu Roza Amēlija Ikarda no Voklīzas Francijā. Viņa bija Sinsinati telefona kompānijas vadītāja sievas Martas Stounas istabene. «Brauciena laikā Amēlija bija neapmierināta ar kuģa darbinieku uzvedību un vairākkārt par to sūdzējās,» iepazīstos ar savu 38 gadus veco varoni.
Šajā vērienīgajā izstādē var vērot kuģa būvniecības procesu, izjust tā laika greznību (lūk, šādus ratiņus izmantoja, lai uz Titānika nogādātu šampanieša pudeles), dzīvi lainera pirmajā, otrajā un trešajā klasē. «Es jutos kā lielā viesnīcā, nevis uz kuģa,» savās atmiņās dalījās amerikāniete Īdita Rasela. Izstādes apmeklētāji var nofotografēties uz ikoniskajām kāpnēm, vērties zvaigžņotajās debesīs uz Titānika klāja un atstāt plaukstas nospiedumu uz aisberga (ja vien varat izturēt tā stindzinošo aukstumu).
Ekspozīciju veido vairāk nekā 375 vēsturiski artefakti, kuri ir nocelti no Titānika īsi pirms tā došanās ceļā, bijuši uz Titānika līdzinieka kuģa Olympic, atrasti okeānā uzreiz pēc katastrofas. Izstādē ir apskatāmas lietas, ko izglābuši paši pasažieri, ziedojuši bojāgājušo tuvinieki, un citas. «Kuģa sānus atvēra gandrīz kā ar lielu konservu bundžu attaisāmo,» vēsta avīzes Bangor Daily virsraksts. Ekspozīcija soli pa solim atklāj daudzus faktus par Titāniku un tā traģisko likteni, kā arī ļauj uzzināt vairāku pasažieru dzīvesstāstus.
Viena no redzamākajām personām bija Mārgarita (Mollija) Brauna. Kad Ņujorkas žurnālisti jautāja, kas viņai palīdzējis izdzīvot, sieviete atbildēja: «Parastā Braunu veiksme. Mēs esam nenogremdējami.» Pēc vairākām desmitgadēm viņa kļuva par galveno varoni Brodvejas mūziklā. «Džek, es lidoju!» - vai atceraties slaveno ainu no režisora Džeimsa Kamerona 1997. gada filmas Titāniks? Izstādē ir apskatāma aktrises Keitas Vinsletas kleita, kurā viņa kopā ar Leonardo di Kaprio tvēra vēja brāzmas kuģa priekšgalā.
Džek, mēs grimstam! - 1912. gada 14. aprīlī Titāniks uzdūrās aisbergam un nogrima pēc divām stundām un četrdesmit minūtēm, paņemot 1500 cilvēku dzīvību. Visu bojāgājušo vārdus izstādē var izlasīt uz melnas sienas. Vai jūs izdzīvojāt? Es jā. «Es ne,» nopūšas kāds apmeklētājs, ieraugot sava pasažiera vārdu mirušo vidū. Pretī esošajā vitrīnā ir ievietots Titānika piemiņas kabatlakats, kurus varēja iegādāties par dažiem pensiem. Tos ražoja, lai traģēdijas upuru atraitnēm būtu kur slaucīt asaras.
Izstāde Titanic. The Exhibition Rīgas Sporta manēžā apskatāma līdz jūnija beigām.