Ja čedars ir starptautiski konvertējams, tad Marmite apliecina britu identitāti. Kāda Lielbritānijas latviete reiz teica - briti uzskata - kad ārzemniekam iegaršojas Marmite, tad sirdī viņš kļuvis par britu. Man nav tāda mērķa, taču jau no agrākiem ceļojumiem zinu - par britu sirdī nespētu kļūt, pat ja gribētu. Biezi sīrupaino Marmite ar koncentrētas sojas mērces sūrumu spēju novērtēt vienīgi kā vērtīgu pieredzi garšas kārpiņām.
Toties pavisam citādi ir ar zilo Stilton. Mūsdienās īsto stiltonu gatavo tikai trīs Vidusanglijas grāfistu sierotavās, un tā vārdu sargā likums. Kārtīgi nogatavinātu, ar biezu, brūnpelēku, grubuļaini cietu miziņu un drupanu ziloņkaula krāsas mīkstumu, izvagotu zilganām pelējuma dzīsliņām, mēs pirkām Londonas Whole Foods Market siera istabā. Jā, tur sieriem ir nevis vitrīna, bet istaba - ar atšķirīgu temperatūru un mitrumu. Iespējams arī - lai no sieru smakas norobežotu pārējos produktus.
Turpat Whole Foods Market ar lielu prieku atradu arī Haggis. Iepriekš to biju vienīgi kā žurnāliste aprakstījusi un baudījusi latviešu pavāru versijā. Bet nekad nebiju ēdusi «oriģinālu». Vēsturiski Haggis nāk no Skotijas zemnieku galdiem - aitas subprodukti (plaušas, sirdis u. c.) ar sīpoliem, auzu putraimiem, nieru taukiem, garšvielām. Pildīti aitas kuņģī. Pirms pasniegšanas stundu jāvāra. 25. janvārī skoti svin sava dzejnieka Roberta Bērnsa dzimšanas dienu, rīko Bērnsa nakti - garas vakariņas, ko vieno viskijs, Haggis un dzeja. Tradīcija ir, ka kāds no viesiem deklamē Bērnsa dzejoli Uzruna haggisam un tiekot līdz rindiņai ..atgriež tevi nazis viegli, pārgriež to no viena gala līdz otram. Dzīres var sākties. Vēlāk Marks&Spencer pamanu Haggis mūsdienu versijā - mākslīgā parastas desas apvalkā. Pieļauju, ka mūsdienās briti to neēd biežāk kā mēs pelēkos zirņus ar speķi.
Īstendas Brick Lane Market, kur esam devušies bengāļu ēdiena meklējumos, negaidīti tiekam pie citas vēturiskas ēdmaņas - Brick Lane 159. namā joprojām darbojas kādreizējā ebreju maiznīca, kurā cep beigelus (ūdenskliņģerus). Pie maiznīcas gara rinda. Pārdevējas mūs drusku apsmej, kad izvēlamies tikai divus kliņģerus, jo pārējie pērk dučiem, taču mums prātā cita izēšanās. Bet par to nākamajā slejā.