Tāpat ES plāno pastiprināt sadarbību ar migrantu tranzītvalstīm Āfrikā, lai atviegloto ekonomisko migrantu sūtīšanu uz to mītnesvalstīm. Eiropas Komisijas pārstāvji to pamato ar faktu, ka Eiropā uzturas pārāk daudz migrantu, kuriem nemaz nav tiesību iegūt patvērumu.
ES Vidusjūras operācijas, ko paredzēts sākt pēc 22. jūnija, plāns paredz trīs darbības fāzes - izlūkinformācijas ievākšanu par cilvēku nelegālajiem pārvadātājiem, pārvadātāju izmantoto peldlīdzekļu atklāšanu un pārbaudes, kā arī peldlīdzekļu iznīcināšanu, lai tos nevarētu izmantot cilvēku dzīvībai bīstamajā biznesā. «Galvenais pat nav peldlīdzekļu iznīcināšana, bet gan paša pārvadātāju tīkla biznesa modeļa iznīcināšana,» skaidro F. Mogerīni.
Lībija, kas pēc Muammara Kadāfi gāšanas 2011. gadā ir iegrimusi pastāvīgā pilsoņu karā, tiek izmantota kā tranzītpunkts ap 80% cilvēku nelegālo pārvadājumu uz Eiropu pāri Vidusjūrai, raksta DPA. Tāpēc ES plāno cieši sadarboties ne tikai ar starptautiski atzīto Lībijas valdību Tubrukā, kas tiek pārstāvēta ANO, bet arī ar konkurējošajiem opozīcijas spēkiem Tripolē un Misrātā.
Savukārt Apvienotā Karaliste uzņemsies galveno lomu operāciju atbalstošas rezolūcijas pieņemšanā ANO Drošības padomē, lai ES būtu leģitīms pamats militāra spēka izmantošanai pret migrantu nelegālajiem pārvadātājiem.
ES Vidusjūras misiju vadīs Itālijas jūras spēku pārstāvis admirālis Enriko Kredendīno, kurš vadījis ES misiju pret pirātiem pie Somālijas.