Salīdzina ar Titāniku
Pirmdien Luksemburgā tikās ES dalībvalstu ārlietu un iekšlietu ministri, lai apspriestu situāciju Vidusjūrā, kur pēdējās nedēļas laikā dzīvību zaudējuši simtiem nelegālo imigrantu no Ziemeļāfrikas. Sanāksme tika sasaukta pēc tam, kad naktī uz svētdienu netālu no Lībijas krastiem nogrima zvejas laiva, kurā atradās vismaz 700 nelegālo imigrantu.
Traģēdija notikusi, jo laiva apgāzusies, kad uz tās esošie centušies piesaistīt garām peldoša kravas kuģa uzmanību. Kāds izdzīvojušais Itālijas policijai stāstījis, ka uz aptuveni 20 metru garās laivas borta atradušies pat 950 pasažieru, no kuriem daļa bijuši ieslēgti kravas nodalījumā. Negadījums notika tikai nedēļu pēc tam, kad dažus desmitus kilometru no Lībijas krastiem nogrima migrantu laiva, paņemot aptuveni 400 cilvēku dzīvību.
Grieķijas krasta apsardze pirmdien Rodas salas piekrastē izglābusi vismaz 93 cilvēkus no laivas, kas bija uzskrējusi uz sēkļa un nogrimusi. Diemžēl trīs cilvēki gāja bojā. Tikmēr Starptautiskās migrācijas organizācijas centrālajā birojā Romā saņemts palīgā sauciens no Vidusjūrā grimstošas laivas, kurā atradušies vismaz 300 bēgļu. Organizācija vakar saņēmusi palīgā saucienus no vēl vismaz divām Vidusjūrā dreifējošām migrantu laivām.
Šogad, šķērsojot Vidusjūru, bojā gājuši jau aptuveni 1600 cilvēku, lēš ANO bēgļu aģentūras (UNHCR) aplēses. Starptautiskā palīdzības organizācija Glābiet bērnus! pēdējā laika situāciju Vidusjūrā salīdzinājusi ar bēdīgi slavenā pasažieru lainera Titāniks nogrimšanu 1912. gadā, jo toreiz dzīvību zaudēja aptuveni tikpat daudz cilvēku.
Pērn visa gada laikā Vidusjūrā noslīka 3500 cilvēku, kas nedrošās un pārpildītās laivās mēģināja sasniegt Dienvideiropu. Pašreizējās tendences ļauj prognozēt, ka šogad Vidusjūrā bojā gājušo nelegālo imigrantu skaits būs lielāks. Itālijas varasiestādes apgalvo, ka Lībijā pašlaik atrodas aptuveni miljons imigrantu, kuri vēlas doties bīstamajā ceļojumā uz Eiropu.
Aicina atsākt glābšanu
Pērn oktobrī Itālija Vidusjūras dienvidos pārtrauca plašu meklēšanas un glābšanas operāciju Mare Nostrum, jo tā prasīja lielus finansiālos ieguldījumus un izskanēja bažas, ka nelegālo imigrantu glābšana veicinās bēgļu pieplūdumu. Kopš novembra Mare Nostrum ir aizstāta ar ES vadītu misiju Triton, kas ir krietni pieticīgāka.
Pēc pēdējiem notikumiem Vidusjūrā ES virzienā izskan aicinājumi atjaunot Mare Nostrum mēroga meklēšanas un glābšanas operāciju, kas ļautu novērst daudzu nevainīgu cilvēku bojāeju.
Cilvēktiesību un palīdzības organizācijas kritizē ES politiķus par kavēšanos palīdzēt nelegālajiem imigrantiem, lai izdabātu vēlētājiem, kuru vidū pieaudzis pretimigrācijas noskaņojums.
«Vidusjūrā notiekošais nav nejaušība, bet tiešs mūsu politikas rezultāts. Cik vēl daudziem nevainīgiem bērniem un viņu tuviniekiem būs jāmirst, lai mūsu līderi sāktu rīkoties? Ir pienācis laiks cilvēcību nostādīt augstāk par politiku un nekavējoties atsākt [bēgļu] glābšanu,» palīdzības organizācijas Glābiet bērnus! vadītājs Džastins Forsaits sacīja izdevumam The Financial Times.
Arī Anglikāņu baznīcas galva Kenterberijas arhibīskaps Džastins Velbijs uzskata, ka ES valdošais pretimigrācijas noskaņojums nedrīkst atturēt dalībvalstis dot patvērumu cilvēkiem, kas Eiropā ieceļojuši pa Vidusjūru. Viņaprāt, pilnīgi visām bloka dalībvalstīm jāiesaistās imigrantu krīzes risināšanā, neatstājot šo smago pienākumu uz Itālijas, Maltas un Grieķijas pleciem.
Itālijas premjerministrs Mateo Renci un viņa Maltas kolēģis Džozefs Muskats aicina ES vadību aktīvi strādāt, lai palīdzētu pilsoņkara pārņemtajā Lībijā nodibināt mieru un izveidot funkcionējošu valdību. Lībijā valdošo varas vakuumu izmanto noziedzīgi grupējumi, kas no šīs valsts piekrastes uz Eiropu cenšas nogādāt cilvēkus, kuri bēg no militāriem konfliktiem un nabadzības Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos.