«Festivāla uzmanības centrā ir fotogrāfija no Baltijas, Ziemeļvalstīm un tuvējās Austrumeiropas, jo mums ir interesanti runāt un aktualizēt to, kas norisinās tieši šajā reģionā, nevis vienkārši atvest skaļus kases grāvējus no Rietumeiropas un tādā veidā pievilināt publiku. Līdz ar to mēs ejam sarežģītāko, bet reizē arī vērtīgāko ceļu - it īpaši domājot ilgtermiņā,» par šīgada Rīgas fotomēnesi saka tā programmas direktors fotogrāfs Arnis Balčus.
Šis festivāls pirmo reizi tika sarīkots 2014. gadā ar domu organizēt šādu fotomākslai veltītu pasākumu reizi divos gados un kļūt par tradīciju. Otrā Rīgas fotomēneša programmā ir iekļautas desmit izstādes un vairāk nekā trīsdesmit citu notikumu par kopējo tēmu Teritorijas, robežas un savienojumi. «Ne tikai par ģeogrāfiskām un sociālpolitiskām, bet arī par personiskām un psiholoģiskām teritorijām,» paskaidro fotogrāfs.
Piektdien, 6. maijā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāta ekspozīcija Gleznas un skulptūras, kurā būs pārstāvēti trīs dažādu paaudžu autori. To vidū ir Eduards Gaiķis (1881-1961), Valters Jānis Ezeriņš (1938) un Līga Spunde (1990), kuri savulaik ir ļāvušies eksperimentiem. «Tas ir stāsts par to, kā mākslinieki atšķirīgos laika posmos ir izaicinājuši fotogrāfijas kā medija robežas,» atklāj Arnis Balčus.
Izstādē būs aplūkojami Eduarda Gaiķa XX gadsimta sākumā tapušie autohromi, Valtera Jāņa Ezeriņa 60. gados radītā kristalogrāfiju sērija un Līgas Spundes instalācija, kas izveidota 2014. gadā kā autores bakalaura darbs Latvijas Mākslas akadēmijā. «Fotogrāfija ir viens no medijiem, kurā viņa mēģina realizēt savas idejas un dara to ļoti radoši - kopējot tās uz dvieļa un piepūšamā krokodila,» ieientriģē kurators. Ieeja par brīvu.
«Fotomākslas tuvināšana skatītājiem ir viens no mūsu uzdevumiem, tāpēc mēs cenšamies apgūt ne tikai izstāžu zāles, bet arī citas platformas tās eksponēšanai,» akcentē Arnis Balčus. Šajās dienās Rīgas pilsētvidē var aplūkot festivāla sarīkotā konkursa uzvarētāju darbu skati. Savukārt kā otru festivāla uzdevumu programmas direktors min vietējo fotogrāfu izglītošanu, piedāvājot viņiem ārvalstu kolēģu meistardarbnīcas, lekcijas un citus pasākumus.
Pēc nedēļas, 12. maijā, plkst. 18.30 Dzelzceļa muzejā tiks atvērta festivāla centrālā izstāde Teritorijas, kura aktualizēs vietas, personas un laikmeta savstarpēju iedarbību autorfotogrāfijā. Tajā piedalīsies septiņi mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Baltkrievijas, Somijas un Norvēģijas.
Otrais Rīgas fotomēnesis norisināsies līdz pat 16. jūnijam. Ar visu tā programmu var iepazīties interneta vietnē www.rigasfotomenesis.lv.