Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Piektdiena, 8. novembris
Agra, Aleksandra

Greste cīnīsies par kolēģu atbrīvošanu

No Ēģiptes cietuma atbrīvotais austrāliešu žurnālists Pēteris Greste esot laimīgs par atgriešanos brīvībā, bet ir gatavs darīt visu, kas viņa spēkos, lai panāktu arī divu kopā ar viņu ieslodzīto kolēģu atbrīvošanu. Trīs Kataras telekanāla Al Jazeera žurnālistus aizturēja 2013. gadā par viņu darbu, atspoguļojot notikumus Ēģiptē pēc tur notikušā militārā apvērsuma.

Alus un cūkgaļa

Austrālijas un Latvijas dubultpilsoni P. Gresti atbrīvoja svētdien - tieši 400 dienu pēc viņa ieslodzīšanas. Viņš tika atbrīvots pēc tam, kad Ēģiptes autoritārais prezidents Abdelfatāhs es Sisī parakstīja rīkojumu par žurnālista deportāciju no valsts. Pēc atbrīvošanas P. Gresti ar lidmašīnu nogādāja Kipras Vidusjūras piekrastes pilsētā Larnakā, no kurienes viņam paredzēts doties uz dzimto Austrāliju.

Pēc ierašanās Kiprā žurnālists, kuru tur sagaidīja brālis Maiks, savu atbrīvošanu esot atzīmējis pavisam vienkārši - iemalkojot alu un uzkožot cūkgaļu, kas islāmticīgajā Ēģiptē nebija pieejama.

Ēģiptes prezidents lēmumu par žurnālista atbrīvošanu pamatoja ar paša novembrī izsludināto likumu, kas atļauj deportēt no valsts apsūdzētus vai notiesātus ārzemniekus. Daudzi uzskata, ka likums tika pieņemts, lai radītu iespēju atbrīvot P. Gresti un kopā ar viņu ieslodzīto Al Jazeera biroja Kairā vadītāju Muhamedu Fahmi, kuram ir Ēģiptes un Kanādas dubultpilsonība. Uz trešo aizturēto - producentu Baheru Muhamedu, kurš ir Ēģiptes pilsonis, - likums neattiecas.

Žurnālista vecāki Loisa un Juris un brālis Endrū, kuri pēc viņa ieslodzīšanas regulāri devās uz Ēģipti, lai iestātos par Pītera atbrīvošanu, apgalvo, ka viņš ir sajūsmināts par atbrīvošanu un gaidāmo atgriešanos Austrālijā. «Pīters arī vēlējās, lai mēs atgādinām, ka divi viņa kolēģi joprojām ir cietumā. Arī viņi ir pelnījuši brīvību. Pīters neliksies mierā, kamēr viņi nebūs atbrīvoti no cietuma,» E. Greste sacīja pirmdien īpaši sasauktā preses konferencē Austrālijas pilsētā Brisbenā.

Austrālijas ārlietu ministre Džūlija Bišopa paziņoja, ka P. Greste atbrīvots «bez priekšnoteikumiem». Viņa pateicās ārvalstu diplomātiem, kuri pielika pūles žurnālista atbrīvošanā, bet īpaši izcēla Latvijas centienus panākt P. Grestes izlaišanu brīvībā, vēsta raidsabiedrība ABC.

Prasa atbrīvot pārējos

Arī Al Jazeera vadība paudusi gandarījumu par P. Grestes atbrīvošanu, bet pieprasa arī viņa kolēģu atbrīvošanu. «Mēs neatlaidīsimies, kamēr arī Bahers un Muhameds neatgūs brīvību. Ēģiptes valdības rokās ir sviras, lai tas notiktu,» teikts Al Jazeera paziņojumā.

Ļoti iespējams, ka tuvākajā laikā no cietuma atbrīvos arī M. Fahmi. Tas varētu notikt, ja vīrietis atteiktos no Ēģiptes pilsonības, avoti Ēģiptes prezidenta administrācijā sacījuši raidorganizācijai BBC. Centieni panākt ēģiptieša B. Muhameda atbrīvošanu var būt daudz sarežģītāki, jo viņš nav nevienas citas valsts pilsonis.

P. Gresti, M. Fahmi un B. Muhamedu aizturēja 2013. gada 29. decembrī saistībā ar Al Jazeera reportāžām par Ēģiptes militārās huntas vardarbīgo vēršanos pret protestiem, kuros pieprasīja atjaunot amatā gāzto islāmistu prezidentu Mohammedu Mursi, kuru demokrātiski ievēlēja 2012. gadā. P. Greste tikai pirms dažām nedēļām bija ieradies Ēģiptē, lai aizstātu atvaļinājumā esošu kolēģi.

Žurnālistus apsūdzēja par palīdzības sniegšanu M. Mursi pārstāvētajai kustībai Musulmaņu brālība, ko A. es Sisī režīms ir pasludinājis par teroristisku organizāciju. Viņus arī apsūdzēja nepatiesas informācijas izplatīšanā, veidojot sagrozītus sižetus, lai it kā parādītu, ka Ēģipte atrodas uz pilsoņkara sliekšņa.

Pērn jūnijā tiesa P. Grestem un M. Fahmi piesprieda septiņus gadus cietumā, bet B. Muhameds saņēma papildu trīs gadus cietumā par munīcijas glabāšanu, jo policija pie viņa atrada patronu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā Latvijai vērtēt Trampa atgriešanos

Naktī uz trešdienu, kad TV tiešraidēs ASV karte strauji iekrāsojās sarkanā (republikāņu) krāsā un bija skaidrs, ka tiekam iemesti bīstamā nenoteiktības laika posmā, mikroblogošanas vietnē X ierakst...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?