Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka pagājušajā nedēļā četrās Latvijas pilsētās - Daugavpilī, Jēkabpilī, Jelgavā un Rēzeknē - saslimstība ar gripu ir pārsniegusi 100 gadījumu uz 100 000 iedzīvotājiem, un tas ir bijis iemesls, lai noteiktu epidēmijas sākumu. Pirmā no pašvaldībām uz šo paziņojumu reaģējusi Daugavpils, tā izdeva rīkojumu pilsētā ierobežot masveida pasākumu rīkošanu, tostarp diskotēkas, izrādes un koncertus. Kā Dienai norādīja Daugavpils pilsētas domē, pilsētā ir vairāk nekā 123 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, tāpēc nekas cits neatliek, kā izsludināt pretgripas pasākumus. Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis Dienai gan piebilda, ka ierobežojumi uz komercpasākumiem neattiecas, tāpēc zaudējumi iestādēm netiek radīti. Savukārt drošības dēļ atcelti pilsētas vietējie sarīkojumi, kuri pārsvarā bija domāti bērniem. Tāpat netrūkst gadījumu, kad saslimuši ir pašu iestāžu darbinieki un nemaz nav cilvēku, kuri plānotos notikumus varētu koordinēt.
Ne visur gan gripa ir tik ļoti jūtama. Piemēram, Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrā Dienai apliecināja, ka izstāžu apmeklētību gripa nav ietekmējusi. Centra vadītāja vietnieks Māris Čačka norādīja, ka tuvākais lielais pasākums gan plānots vien februāra vidū, savukārt ikdienā centra apmeklētāju skaits nav krities.
Kā šādās situācijās vajadzētu rīkoties, izlemj pašās pašvaldībās. SPKC pārstāve Anete Jansone paskaidroja, ka valstī nav likuma, kas to regulētu. Katrā pašvaldībā ir jāpieņem lēmums, vai ierobežot publiskos pasākumus, slēgt skolas un tamlīdzīgi. Līdz ar to situācija valstī nav vienāda. Piemēram, Rēzeknē par profilaktiskajiem gripas izplatības ierobežošanas pasākumiem pagaidām vispār nedomā lemt, savukārt Jelgavā papildu karantīnai slimnīcā arī izglītības iestādēm jāpievērš pastiprināta uzmanība iestādes darbinieku un skolēnu veselības stāvoklim. Tāpat izglītības, kultūras un interešu izglītības iestādēm uzdevums ir ierobežot ārpusklases un citus pasākumus, kā arī neplānot jaunus, ja tie notiek slēgtās telpās un tajos piedalās vairāk nekā 50 cilvēku. Turpretī Jēkabpilī karantīna noteikta vien reģionālajā slimnīcā un sarīkojumi tikšot ierobežoti vien tad, ja saslimstība ar gripu pilsētā augs.
Ārstniecības iestādēs gan ar karantīnu jārēķinās visbiežāk. Lai gan, piemēram, Aizkraukles slimnīcā saslimšana ar gripu nav konstatēta, karantīna ieviesta akūto elpceļu vīrusu infekciju straujās izplatības dēļ. Kopš pagājušās nedēļas karantīna noteikta arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā. Savukārt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Romēna Namniece Dienai pastāstīja, ka šobrīd ar gripu saslimušo pacientu skaits vēl nav tik liels, lai izsludinātu karantīnu. Ja tas palielināsies, tad gan tiks ierobežots apmeklētāju skaits un domāts arī par citiem noteikumiem.