Nepārtraukta, droša piekļuve datiem, kā arī iespēja izvietot savus virtuālos servisus jebkurā pasaules valstī šobrīd ir ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas uzņēmējdarbības attīstības tendence. Globālā tīmekļa attīstība, mākoņdatošanas pakalpojumu pieejamība un pieaugošā nepieciešamība pēc datu drošības ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc uzņēmēji vairs neizvēlas investēt savas datu centra infrastruktūras būvēšanā, bet pilnībā izmanto publisko datu centru piedāvātos pakalpojumus.
Pieaugot internetam pieslēgtu iekārtu skaitam, pieaug arī iespējamība, ka šo ierīču savienošana un pieslēgšana tīklā varētu paaugstināt informācijas tehnoloģiju (IT) uzbrukumu skaitu nākotnē. Tas nozīmē, ka cilvēkiem jādomā citādi par IT drošību un aizsardzības līmeni, kas nepieciešams šai jaunajai, savienotajai pasaulei. Tieši šīs ierīces hakeriem rada jaunus uzbrukuma vektorus, kas var tikt izmantoti, lai iegūtu piekļuvi sensoru datiem un cilvēku sensitīvajiem personīgajiem datiem.
Latvijā uzbrukumi privātpersonu un uzņēmumu datiem notiek regulāri, pēc Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas (Cert.lv) reģistrētajiem datiem varam secināt, ka oktobrī vien Latvijā tika konstatēti ap 100 000 drošības incidentu.
Pašu cilvēku rīcība, izmantojot dažādas modernās ierīces, mēdz būt neapdomīga, jo, pašiem neapzinoties, tiek atvērti inficēti faili vai arī tiek darbinātas nezināmas izcelsmes lietojumprogrammas. Vieglprātīgi cilvēki izturas arī pret dažādu noteikumu lasīšanu. Šāda pavirša rīcība palielina iespējamību, ka personīgie dati varētu kļūt pieejami nevēlamām personām.
Viens no lielākajiem datu drošības riskiem ir inficētas e-pasta vēstules, kas var būt psiholoģiskais uzbrukums, jo, iespējams, vēstulē tiek piedāvāts kas ļoti vilinošs un saistošs. Visticamāk, atverot vēstulei pievienoto saturu vai saiti, netiek iegūts sākotnēji kārotais. Par notiekošo vēlāk tiek aizmirsts, bet ir liela iespējamība, ka ierīcē instalēta kāda programma X, kas pēc mēneša vai pat gada varētu radīt nopietnus darbības traucējumus publiskiem IT pakalpojumiem, pašas iekārtas darbībai vai datu drošībai.
Savukārt labs IT drošības risinājums ir spējīgs īstenot uzņēmuma drošības politikas atbilstošu darbību. IT drošības risinājumam jābūt vienotam visos IT infrastruktūras līmeņos, ietverot tīklus, datorsistēmu platformas, lietojumprogrammas un datus.
*Cisco vadītājs Baltijas valstīs