Pirms 17 gadiem radusies ideja par hiperbolisko plakņu tamborēšanu ir izplatījusies pa visu Latviju un ļāvusi satikties dažādiem cilvēkiem - 3. oktobrī plkst. 18 kim? laikmetīgās mākslas centrā tiks atklāta ASV dzīvojošās latviešu matemātiķes un mākslinieces Dainas Taimiņas izstāde Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli, kuru Rīgas 2014 programmā īstenojis jauno mediju kultūras centrs RIXC.
Centrālais izstādes objekts ir Baltais mākonis, kurā apvienoti un gaisā iekārti dažādu paaudžu un tautību cilvēku īpaši šai izstādei radītie darbi. Šis projekts sākās janvārī, kad Rīgas un Latvijas iedzīvotāji tika aicināti piedalīties kopīgā hiperbolisko plakņu tamborēšanas akcijā. «Sameklēt baltumu sev apkārt,» tās filosofisko un vienlaikus praktisko pusi atklāj D. Taimiņa - nevis nopirkt, bet ieraudzīt un izmantot jau pieejamus materiālus.
Kāds darbs tapis no 21 veca balta T krekla, kas sagriezti strēmelēs. Šajā akcijā kopumā iesaistījušies vairāk nekā simt cilvēku no visas Latvijas. «Te pēkšņi mums atnāk krava no Itālijas,» atceras kuratore Rasa Šmite. Izstādes ekspozīciju papildina tīkla karte, kas norāda uz tamborētāju saistību vienam ar otru. «Bija vairāki spēcīgi mezglu punkti, pateicoties kuriem informācija par akciju veiksmīgi izplatījās tālāk,» viņa uzsver.
Viena izstādes telpu siena ir kā tāfele, uz tās D. Taimiņa skaidro hiperboliskās ģeometrijas pamatus. «Šīs ir hiperboliskās bikses,» matemātiķe ļauj ielūkoties ģeometrijas «drēbju skapī». Telpas vidū ir eksponēts rozā objekts, kas iekļauts 2013. gada Ginesa rekordu grāmatā. Tā tapšanā ir izmantots apmēram 7 km garš diegs, un tas prasījis vairākus gadus. «Pēdējo kārtu es tamborēju veselu nedēļu,» D. Taimiņa piebilst.
«Pamatā ir eksponenciālais pieaugums,» viņa teic par tamborēšanu. Matemātiķe iepazīstina ar citiem saviem darbiem, kuri krāsaini rotājas uz tumšo sienu fona un ar kuriem viņa ir apgāzusi kājām gaisā skolas laikā izteikto apgalvojumu - dari ko darīdama, taču nekāda māksliniece no tevis neiznāks. «Zīmēšanā man aiz žēlastības ielika četrinieku,» atmiņās dalās matemātiķe, kuras hiperboliskās plaknes no 2005. gada bijušas redzamas dažādās izstādēs.
Rīgā apskatāmās ekspozīcijas laikā - katru otrdienu plkst. 17.00 - D. Taimiņa gaidīs uz kopīgiem tējas un tamborēšanas vakariem. Īpaša tikšanās reize plānota 21. oktobrī, kad pasaulē tiek atzīmēta rakstnieka Mārtina Gārdnera simtā dzimšanas diena. «Prāta svinēšana,» pasākumu raksturo matemātiķe, kuras dzīvē šim autoram bijusi nozīmīga loma. 11. oktobrī uz kim? laikmetīgās mākslas centru ir aicinātas ģimenes ar bērniem, kuri hiperboliskās plaknes varēs veidot no papīra.
Izstāde ir atvērta līdz 9. novembrim. Vairāk informācijas var lasīt www.rixc.org.