Pirms sava uzņēmuma dibināšanas strādāju algotu darbu. Sākot biznesu, protams, bija uztraukums, kā tas būs - attīstīt savu uzņēmējdarbību. Vai tas būs viegli, it sevišķi no formālās un birokrātiskās puses? Tomēr viss, par ko uztraucos, piemēram, uzņēmuma dibināšanas un grāmatvedības nianses, izrādījās salīdzinoši nesāpīgi risināmi jautājumi. Izrādījās arī, ka samērā viegli un ātri var attīstīt uzņēmumu, tam esot mikrouzņēmuma statusā.
Lielu lomu neapšaubāmi spēlē plašs pazīstamu cilvēku loks. Īpaši vērtīgi, ja ir kontakti attiecīgajā biznesa nozarē, tomēr jāsaprot, ka tikai komunikācijas dēļ neviens nevēlēsies iesaistīties neveiksmīga produkta attīstīšanā.
Manam biznesam pirmais atspēriena punkts bija dalība Garage48 - iesācējuzņēmumu pasākumā. Sekoja sešu nedēļu mācības Somijā, Ālto Universitātes biznesa inkubatorā Startup Sauna. Jāpiebilst, ka Somija ir slavena ar savu start-up kultūru, un Latvija, manuprāt, no tās varētu daudz ko mācīties. Tad, pirms trijiem gadiem, kad bijām biznesa attīstības sākuma stadijā, pieteicāmies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) inovatīvo biznesa ideju konkursā Ideju kauss, kurā ieguvām ne tikai 2. vietu un naudas balvu, bet arī motivāciju sākt aktīvi strādāt, lai ieviestu savu ideju dzīvē. Patīkami, ka joprojām šādi konkursi ir aktuāli jauno uzņēmēju vidū, jo bieži dzirdēts, ka jaunie uzņēmēji baidās par savu ideju stāstīt publiski, raizējoties, ka to kāds varētu nozagt. Domāju, ka veiksmīgi projekti lielākoties izdodas, ja jau idejas stadijā cenšas jautāt dažādiem cilvēkiem un ekspertiem viedokļus, testēt viņu reakcijas un pilnveidot savu ieceri. Pieredze rāda, ka viena cilvēka intuīcija vai zināšanas par jaunu biznesa ideju nav universālas, jo viens cilvēks nevar zināt visas potenciālās mērķauditorijas vēlmes. Ir vajadzīga komanda, lai to noskaidrotu.
Savukārt piedaloties citās LIAA atbalsta programmās jaunajiem uzņēmējiem, guvām prasmes izskaidrot tehniskas problēmas vienkāršā, ikvienam saprotamā valodā, kas, nenoliedzami, palīdz darbā ar klientiem.
Uzskatu arī, ka tieši ar labu ideju var piesaistīt lielisku komandu. Ja ideja nevienam nešķiet aizraujoša, ne tikai būs problēmas ar komandas motivēšanu, bet, iespējams, nebūs arī potenciālo biznesa galaprodukta lietotāju, t. i., pircēju.
Daudzkārt esmu sastapies ar jautājumiem: «Kas ir veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatā? Kam jānotiek, lai bizness attīstītos?» Mana uzņēmuma attīstībā vēl daudz jāizdara, lai es varētu apgalvot, ka bizness ir stabils. Taču ir divi būtiski priekšnosacījumi, kas palīdz attīstīt biznesu: uzsākšanas fāzē nepieciešams izrauties no ierastās ikdienas rutīnas, bet nākamais solis ir mērķtiecīgs darbs un iedziļināšanās problēmās. (Cilvēkiem tīk raudzīties uz lietām virspusēji, padarot darbus daļēji, nevis pamatīgi.) Ja ir šie divi komponenti - prasme izrauties no «komforta zonas» un neatlaidīgs darbs -, viss pārējais ir otršķirīgs.
*SIA Mightyfingers īpašnieks