Kaut arī iepirkuma aprakstā lietots vispārīgs apzīmējums «transportlīdzekļi», RS pārstāvis Viktors Zaķis Dienai precizēja, ka runa ir par desmit trolejbusiem. Līdz šim, tajā skaitā jau spēkā esošajā iepirkumā, bija runa par tādiem trolejbusiem, kurus var darbināt arī ar dīzeļdzinēju. Tagad izmešu samazināšanas vārdā plānots nelielu daļu transportlīdzekļu darbināt ar ūdeņradi.
Lūgts komentēt jauno RS iepirkumu, opozīcijā esošās Vienotības deputāts, Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas loceklis Ēriks Škapars izteicās, ka ir piedalījies koncepcijas apspriešanā, taču uzskata, ka elektrotransports jau tā ir samērā tīrs transporta veids, tāpēc no vides aizsardzības viedokļa efektīvāki būtu ūdeņraža autobusi, nevis trolejbusi. Kā vēstīts iepriekš, pavasarī Rīgā tika publiski izrādīts jauns Solaris elektroautobuss, kas arī ir bezizmešu transports. Taču domes atbildīgās amatpersonas norādīja, ka nav lietderīgi tādus iegādāties, norādot uz plānoto ūdeņraža trolejbusu iepirkumu.
Diena interesējās arī par jau esošo iepirkumu norisi. Piemēram, 2013. gadā lielu rezonansi izraisīja trolejbusu iepirkums, kad atklājās, ka tie būs ievērojami dārgāki par iepriekš Rīgā iepirktajiem, turklāt visi aprīkoti ar videonovērošanas iekārtām un dīzeļdegvielas ģeneratoriem. Trolejbusu un autobusu piegādes līgumi paredz piegādes piecu gadu laikā, tāpēc jaunie transportlīdzekļi Rīgas ielās nonāk pakāpeniski, skaidro V. Zaķis. Viņš atzīst, ka pēdējā iepirkuma 18 metru garie trolejbusi nekursē pagarinātajos maršrutos, kuros nav elektrības vadu, piemēram, 9. un 27. maršrutā līdz Centrālajai stacijai. Tos apkalpo iepriekš iepirktie īsākie trolejbusi. Taču arī garajiem trolejbusiem bieži vien nākas izmantot rezerves dīzeļdzinējus, piemēram, remontdarbu laikā, apbraucot slēgtās ielas, kā arī nesenajā Rīgas maratonā. Tāpēc RS uzskata, ka iepirkums ir attaisnojies. Ē. Škapars gan atgādina, ka līdz šim RS iepirkumi ir ļoti dārgi un bieži vien RS tēriņus opozīcija nevar pārbaudīt, jo tos sedz, deputāta vārdiem runājot, «noslēpuma zīmogs.»
Diena interesējās arī par zemās grīdas tramvaju ekspluatāciju. Rīdzinieki ir pamanījuši, ka diezgan bieži 6. un 11. maršrutā brauc nevis jaunie, bet vecie tramvaji. V. Zaķis Dienai apstiprināja, ka esošie 26 zemās grīdas tramvaji ir pietiekami, lai nodrošinātu 6. un 11. maršrutu, tomēr gadījumos, kad jāveic tehniskā apkope vai gadījies kāds bojājums, nav zemās grīdas tramvaju rezervju, tāpēc tiek izmantoti vecie. Jaunajā iepirkumā, kurā 20 zemās grīdas tramvajus piegādās nākamgad, šī rezerve ir ierēķināta, proti, daļu tramvaju varēs izmantot ne tikai 4. maršrutā, kam tie tiek iepirkti, bet arī jau abos minētajos maršrutos.