Sīpolus, seleriju, ķiplokus un sēnes sacep eļļā, pievieno maizi, Vegetu, garšvielas un pienu.
Tītara vēderā iekaisa Vegetu un piparus. Tad piepilda ar pildījumu. Tītara ādu apsmēre ar eļļu un uzkaisa Vegetu, piparus, timianu un raudeni.
Tītaru ieliek cepamā pannā ar 5 cm ūdens un apklāj visu cieši ar foliju. Cep sakarsētā krāsnī 200 C divarpus stundas. Noņem folliju un cep, līdz āda ir skaisti brūna. Izcepto tītaru var dekorēt ar krellēs savērtām no dzērvenēm. Piedevas un sveces ar galda dekorējumiem pēc savas fantāzijas - pat pārpilnības ragu!
Manas pirmās un arī liela daļa pārējās dzīves spožākās atmiņas saistītas ar svētkiem, viesībām un gatavošanos tām. Mani vecāki bija ļoti viesmīlīgi. Kaut sākumā dzīvojām ar ļoti ierobežotiem līdzekļiem, ciemiņi bija bieži. Uzaugot Ņujorkā, liela daļa mūsu ģimenes draugi nāca no slavenā Elles ķēķa. Viesībām tāpēc bija bohēmisks un intelektuāls gars. Kā mazs bērns ar šo atmosfēru saslimu un nekad nav gribējies no tās atteikties. Turklāt dzīvojām vairākas ģimenes vienā mājā. Katru vakaru vēl atnāca kāds parunāties. Gadiem ilgi pie mana tēva vakaros iedzert alu nāca rakstnieks Teodors Zeltiņš. Šī pastāvīgā daudzu cilvēku klātbūtne ir daļa no manis. Jo vairāk, jo labāk! Tāpēc arī mīlu viesības un ciemiņus.
Mana māte ļoti labi gatavoja gan latviskus, gan internacionālus ēdienus, un es palīdzēju. Lielākais prieks man bija piedāvāt ciemiņiem uzkodas. Gribējās paspīdēt un klausīties sarunās, kas kļuva krāsainākas ar katru stundu un nākamo tostu. Tika lasīti dzejoļi, dziedāts.
Tā kā uzaugu ASV, tad šo pirmo sleju rakstu par Pateicības dienu. Thanksgiving svētkus ASV svin novembra ceturtajā ceturtdienā. Tie ir Pļaujas un Ģimenes svētki, pateikšanās Dievam par gādību un bagātīgām veltēm. Pirmsākums svētkiem ir 1621.gadā, kad pirmie iebraucēji ar Amerikas indiāņu palīdzību bija izdzīvojuši pirmo ziemu jaunajā zemē un ievākuši pirmo ražu. Iebraucēji uzlūdza indiāņus uz kopīgām pusdienām, lai pateiktu paldies viņiem un Dievam. Thanksgiving oficiāli kā valsts svētkus izsludināja prezidents A.Linkolns 1863. gadā, Pilsoņu kara laikā.
Svētki iznāk kā četras brīvdienas. Ģimenes locekļi mēro garus gabalus, lai visi varētu sēdēt kopā pie svētku galda un ēst tradicionālo tītaru ar pildījumu, saldos kartupeļus, ķirbju kūku. Lieli un mazi apmeklē futbola spēles, parādes un pašvaldību pasākumus. Nākamajā dienā, piektdienā, oficiāli sākās Ziemsvētku dāvanu pirkšanas periods. Svētdiena pēc Pateicības dienas ir Pirmā Adventes svētdiena.
Man šie svētki ir ļoti mīļi jau kopš bērnības. Vēsturiskie aspekti un svētku gaidīšana tika mācīta skolā jau nedēļam pirms svētkiem. Parasti mēs arī uzvedām kādu ludziņu, kurā daļa varēja saģērbties kā indiāņi! Neatvietojama sastāvdaļa šiem svētkiem, protams, ir tītars ar pildījumu.