Izmanto cilvēku bailes
Uz šīs nedēļas demonstrāciju, kas bija jau devītā, PEGIDA izdevās sapulcēt vairāk par 15 tūkstošiem cilvēku. Pagājušajā nedēļā Drēzdenes ielās izgāja 10 tūkstoši kustības atbalstītāju, bet vēl nedēļu agrāk 7000, vēsta raidsabiedrība Deutsche Welle. Pašā pirmajā demonstrācijā savācās tikai daži simti.
Protesti Austrumvācijas pilsētā, kurā dzīvo niecīgs skaits musulmaņu, sākās oktobrī, reaģējot uz Vācijā notikušajām sadursmēm starp vietējiem kurdiem un sunnītu musulmaņiem, pēc tam, kad rietumvalstis sāka uzlidojumus sunnītu džihādistu kustības Islāma valsts (IS) pozīcijām Sīrijā. Tomēr PEGIDA galvenās pretenzijas ir pret imigrācijas sistēmu Vācijā, kas ir populārākais patvēruma meklētāju galamērķis Eiropā.
Kustība pieprasa Vācijas konstitūcijā iekļaut «pienākumu integrēties», taisnīgāku bēgļu sadalījumu starp Eiropas valstīm, «nulles toleranci» pret imigrantiem un patvēruma meklētājiem, kuri pastrādā noziegumus. Tā arī aicina saglabāt «Rietumu kultūru, balstītu jūdu - kristiešu tradīcijā», iepretim radikālo musulmaņu ieviestajai «paralēlajai sabiedrībai» ar šariata tiesu.
PEGIDA sevi cenšas distancēt no galēji labējiem ekstrēmistiem, apgalvojot, ka nav pret islāmu, bet pret islāmismu, un atšķir kara bēgļus no ekonomiskajiem imigrantiem jeb «pabalstu tūristiem», pie kuriem PEGIDA pieskaita galvenokārt austrumeiropiešus. Tajā pašā laikā kustības rīkotajās demonstrācijās ir piedalījušies cilvēki no galēji labējiem grupējumiem, piemēram Hooligans gegen Salafisten (Huligāni pret salāfistiem), kas 27. oktobrī demonstrācijas laikā Ķelnē izprovocēja sadursmes ar policiju.
Tomēr vairākums Drēzdenes protestu dalībnieku ir ierindas iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem. Protestu rīkotāji izmanto šo cilvēku neapmierinātību ar dzīvi, lai iedvestu viņos bailes no iebraucējiem, kas ieradīsies un atņems viņiem darbu. «Daudzi austrumvācieši nepazīst nevienu ārzemnieku, viņi baidās, jo nezina, ko sagaidīt no bēgļu pieplūduma,» politologs Verners Pacels sacīja The Washington Post.
Politiķiem jāieklausās
Vācijas kanclere Angela Merkele šonedēļ paziņoja, ka valstī ir pulcēšanās brīvība, bet to nedrīkst ļaunprātīgi izmantot, lai «nomētātu ar dubļiem cilvēkus, kuri pie mums ir ieradušies no citām valstīm». «Tādēļ ikvienam [Vācijas iedzīvotājam] vajadzētu uzmanīties, lai nekļūtu par instrumentu šādu pasākumu rīkotāju rokās,» sacīja A. Merkele.
Vācijas tieslietu ministrs Heiko Māss uzskata, ka pār valsti veļas jauns pret imigrantiem un bēgļiem vērstas aģitācijas vilnis, un nodēvēja PEGIDA par «apkaunojumu Vācijai». Politiķis ir pārliecināts, ka demonstrācijās piedalās gan tādi cilvēki, kurus vēl varot pārliecināt, ka imigranti nav drauds, gan tādi, kuriem «ir skaidra tieksme uz ksenofobiju».
Savukārt iekšlietu ministrs Tomass de Maicīre aicinājis nopietni uztvert PEGIDA paustās bažas par Vācijas imigrācijas politiku, jo daļa no kustības atbalstītājiem «jūtas kā ārzemnieki savā zemē», viņš sacīja raidsabiedrībai ARD.
Nedēļas izdevums Der Spiegel pirmdien publicēja aptauju, kurā 65% Vācijas iedzīvotāju uzstāj, ka tradicionālie politiskie spēki neieklausās ierindas iedzīvotāju bažās par milzīgo imigrantu un patvēruma lūdzēju pieplūdumu. Citā aptaujā, kuras rezultātus publiskoja pagājušajā nedēļā, tikai 27% Vācijas iedzīvotāju atzina, ka imigrācijai ir pozitīva ietekme uz valsts ekonomiku.