IS, kuras sastāvā karojošie arī ir sunnīti, pēdējās dienās ar visnežēlīgākajām metodēm ir vērsusies pret albu nimra cilti, kas ir pievienojusies Irākas centrālās valdības cīņai pret džihādistu grupējumu. Ceturtdien «nāvessods» ticis izpildīts 48 cilts locekļiem, un piektdien nogalināti vēl 50 cilvēku. Svētdienas slaktiņā nošauti 40 vīriešu, sešas sievietes un četri bērni, ziņu aģentūru AP informējis cilts vecākais. Viņa teikto apstiprinājis arī Anbāras provinces gubernatora birojs. IS gūstā atrodoties vēl 125 cilts locekļi.
Kad pagājušā gada decembrī IS sagrāba Fallūdžas pilsētu un daļu no Anbāras provinces galvaspilsētas Ramādī, vairākas sunnītu ciltis atbalstīja džihādistus. IS ofensīva Anbārā notika pēc plašiem sunnītu protestiem pret šiītu kontrolēto valdību, kas sunnītus centās izstumt no valsts politiskās pārvaldes.
Tomēr dažas sunnītu ciltis ir nostājušās pret IS un plecu pie pleca ar valdības spēkiem cīnās pret džihādistiem. Pateicoties tām, Irākas armijai izdevies saglabāt kontroli pār daļu Ramādī un aizsargāt stratēģiski nozīmīgo Hadītas aizsprostu.
Savienotās Valstis, kuru vadītā koalīcija veic uzlidojumus IS pozīcijām Sīrijā un Irākā, ir uzsvērušas, ka sunnītu ciltis ir atslēgas elements cīņā pret islāma ekstrēmistiem, jo tās spējot iekļūt rajonos, uz kurieni nevar nosūtīt iznīcinātājus un sauszemes karaspēku.
Nesen izveidotā Irākas valdība cenšas iegūt sunnītu cilšu uzticību, bet pagaidām tai nav izdevies pārliecināt lielāko daļu cilšu doties cīņā pret IS. Piemēram, teritorijas ziņā plašajā Anbāras provincē valdībai ir pieslējušies aptuveni 5000 sunnītu cilšu locekļu. Tas ir nenozīmīgs skaits, ņemot vērā, ka parasti pie vienas cilts pieder aptuveni 400 tūkstošu cilvēku.
Ciltis no Irākas valdības pieprasot garantijas, ka tām nodos plašas pilnvaras to apdzīvotajās teritorijās un tām būs reāla teikšana nacionāla mēroga lēmumu pieņemšanā.