Ja eiro/ASV dolāru valūtas pārī varam novērot interesi abos virzienus, tad darījumos ar Krievijas rubli spilgtāk izteikta klientu interese ir par rubļa pārdošanas kursa fiksēšanu, jo klienti gan izmanto mirkli, kad rubļa vērtība nostiprinājusies pret eiro un pret dolāru, gan vēl nav aizmirsuši 2014. gada novembra un decembra notikumus, kad rublis strauji zaudēja savu vērtību. Stabila interese joprojām ir arī par Polijas, Apvienotās Karalistes, Norvēģijas un Zviedrijas valūtām, kur gan nav novērota palielināta klientu interese, bet arī valūtas kursu izmaiņas nav bijušas tik nozīmīgas kā eiro/ASV dolāra valūtas pārim un Krievijas rublim.
Valūtu risku ierobežošana vai izslēgšana var būt noderīga uzņēmumiem, veicot darbību eksporta vai importa tirgos, kad norēķinu valūta atšķiras no kompānijas pamatvalūtas. Īpaši tas attiecas uz uzņēmumiem, kas ar saviem partneriem darījumus veic ar atlikto maksājumu. Proti, pēcapmaksai notiekot pēc 1-3 mēnešiem, valūtas vērtība var kristies, un pēc konvertācijas uzņēmums var saņemt mazāku summu, nekā iepriekš rēķināts. Tas pats attiecas uz uzņēmumiem, kuri importē preci un apņēmušies veikt pēcapmaksu sadarbības partnera noteiktajā valūtā, - var nākties iztērēt vairāk eiro, nekā sākotnēji ieplānots, ja sadarbības partnera valūtas vērtība būs pieaugusi. Rezultātā sekas var būt smagas - ieņēmumi var būt mazāki ne tikai par plānoto peļņas apmēru, bet arī nesegt ražošanas izmaksas, samaksu piegādātājiem, izmaksātās algas.
Tāpēc uzņēmumiem ir ļoti svarīgi kontrolēt ar valūtas svārstībām saistītos riskus, it sevišķi gadījumos, kad preces peļņas uzcenojums ir samērā neliels. Bankas piedāvā vairākus risinājumus šādu risku izslēgšanai no uzņēmuma pamatdarbības. Vienkāršākais risinājums - valūtas nākotnes darījumi jeb FX forward.
Valūtas nākotnes darījums ļauj uzņēmumam darījuma noslēgšanas brīdī vienoties par valūtas maiņas kursu nākotnē. Slēdzot darījumu, kurā paredzēts atliktais maksājums, piemēram, pēc trim mēnešiem, uzņēmums tajā pašā laikā vienojas ar banku par valūtas maiņas kursu, par kuru tiks veikta konvertācija pēc šiem trim mēnešiem. Līdz ar to, neatkarīgi no kursa svārstībām šajā periodā, abām darījuma pusēm ir pienākums veikt valūtas maiņu pēc darījuma slēgšanas brīdī noteiktā kursa. Tas nodrošina uzņēmumam līdzekļu saņemšanu noteiktas, iepriekš plānotas summas apmērā.
Valūtas kursa fiksēšanu ir svarīgi veikt maksimāli tuvu darījuma slēgšanas brīdim, nevis meklēt risinājumus tikai tad, kad valūtas kurss jau ir nosvārstījies un uzņēmums jau šā iemesla dēļ cieš zaudējumus.
*Swedbank Finanšu tirgus daļas vadītājs