Aptaujājot atbildīgās iestādes, jāsecina - visi strādājuši galvas nepaceldami. Paliek tikai viens neatbildēts jautājums - kāpēc tad tāds rezultāts?
Prasības zina
Rīgas domē (RD) norāda - ielu tīrīšana ir sarežģīts process. Kopumā uzturēšanas dienestu rīcībā ir 64 specializētās ziemas tehnikas vienības, to skaitā ir gan kaisāmās mašīnas, gan traktorbirstes. Tāpat ir arī ietvju kaisītāji, greideri un sētnieki, kas tīra pieturvietas, īpaša tehnika strādā uz velojoslām.
RD Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dišlere Dienai stāsta, ka «atbilstoši brauktuvju uzturēšanas prasībām uzņēmumiem tiltu brauktuvju tīrīšana ir jāpabeidz divu stundu laikā pēc snigšanas beigām, savukārt maģistrālo ielu brauktuvju tīrīšana - trīs stundu laikā pēc snigšanas beigām». Prioritārās esot maģistrālās ielas, kurās ir intensīva sabiedriskā transporta kustība, kā arī tilti un pārvadi.
Pašvaldībā zina, kā pareizi jātīra ielas, - ja temperatūra ir pastāvīga un bez snigšanas, kaisīšanas darbi nav nepieciešami, savukārt, ja gaisa temperatūra ir svārstīga - naktī mīnusi, bet pa dienu plusi -, uz ielām veidojas apledojums, un tad kaisīšana ir regulāra. Tiesa gan, sociālajos tīklos publicētie foto rāda, piemēram, ka uz gājēju laukuma tiek kaisīts sāls, par spīti nenotīrītajai sniega šļurai.
Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) domes vainu kritiskajā ielu stāvoklī gan nesaskata. Dome sniega tīrīšanai piesaistījusi privātos uzņēmumus - Ceļu pārvalde, Rīgas tilti, Roadeks un CP serviss -, un N. Ušakovs vien pauž sašutumu, uzsverot, ka tāda situācija ir nepieļaujama, un piesaistītajiem uzņēmumiem izsakot draudus: «Mēs šiem uzņēmumiem dodam iespēju līdz martam pierādīt, ka viņi spēj veikt galvaspilsētas ielu uzturēšanu atbilstoši līgumos noteiktajiem standartiem. Ja viņi radikāli neuzlabos savu darbu, pašvaldība no šādiem pakalpojumiem atteiksies un pati organizēs ielu tīrīšanu ziemā.»
Par nenotīrītām ietvēm un māju jumtiem atbild apsaimniekotāji un namu īpašnieki. Atšķirībā no uzņēmumiem, kam būtu jānodrošina tīras ielas, tie jau saņēmuši sodus. Kā norāda Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs, pagājušajā nedēļā, neieskaitot piektdienu, domes Administratīvā inspekcija sastādījusi jau 170 protokolu par nenotīrītām gājēju ietvēm. Maksimālais sods par šādu pārkāpumu fiziskām personām ir 350 eiro, savukārt juridiskām - 1400 eiro.
Atbilstoši noteikumiem
Latvijas valsts ceļiem ziemas sezonā kompleksās ikdienas uzturēšanas darbi tiek veikti atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 224, stāsta Latvijas autoceļu uzturētāja pārstāve Sigita Audere. Ceļiem tiek noteiktas piecas ziemas uzturēšanas klases atkarībā no tā, cik intensīva ir satiksme, kāds ir konkrētā ceļa segums un tehniskais stāvoklis, tiek ņemta vērā arī ceļa sociālekonomiskā nozīme. «Autobraucējiem ir jāņem vērā, ka sniegs nav jātīra nekavējoties, bet gan saskaņā ar MK noteikumiem. Pat uz A un A1 uzturēšanas klases autoceļiem apledojums, atkala var būt trīs stundas un snigšanas laikā pieļaujamais sniega biezums ir 6 cm,» skaidro S. Audere.
Viņa saka, ka dienesta dežuranti autoceļu stāvokli kontrolējot visu diennakti. «Viņi izmanto tiešos novērojumus, seko līdzi laika ziņām, informācijai no meteostacijām, tāpat tiek saņemtas ziņas no Satiksmes informācijas centra,» skaidro S. Audere, piebilstot, ka tīrīšanas darbi notiek arī naktī. «Darbi tiek veikti, lai nodrošinātu normatīvajos aktos noteiktos termiņus attiecīgā autoceļa uzturēšanas klases prasībām. Tiek darīts viss iespējamais, piemēram, lai uz A un A1 uzturēšanas klases autoceļiem uzturēšanas klasei atbilstoši braukšanas apstākļi tiktu nodrošināti uz plkst. 6.00.»
Tomēr, piemēram, arī nedēļas nogalē sniegputeņa dēļ teju uz visiem valsts un reģionālajiem ceļiem bija izveidojušies apgrūtināti braukšanas apstākļi. Notika vairāki ceļu satiksmes negadījumi, diemžēl arī traģiski. Sarežģīti apstākļi joprojām saglabājās arī uz Rīgas ielām un tiltiem.