Redzamākās pārkaršanas pazīmes - dzīvnieks kļūst apātisks, tam ir karsta āda, paaugstināta ķermeņa temperatūra, paātrināta elpošana un pulss, acu un mutes gļotāda kļūst tumši sarkana vai pat zilgana. Galvenā pazīme, ko nedrīkst neievērot, ir ļoti skaļa un ātra elsošana.
Piedāvāju dažus vienkāršus piesardzības pasākumus.
Karstā laikā dzīvniekam jābūt viegli pieejamam svaigam dzeramajam ūdenim ne tikai traukā mājās, jāgādā arī par to garākas pastaigas vai izbrauciena laikā. Nav ieteicams dzīvniekam ļaut dzert no peļķēm un nezināmām ūdenstilpēm, kuru saturs var būt piesārņots.
Īpašu uzmanību vēršu uz to, ka nekad nedrīkst atstāt mājdzīvnieku vienu pašu transportlīdzeklī - pat ne uz dažām minūtēm un pat ne ēnā novietotā mašīnā ar atvērtiem logiem. Transportlīdzeklis ļoti ātri uzkarst, un, tā kā suņiem un kaķiem nav sviedru dziedzeru un dzīvnieki atdzesējas, elsojot ar izkārtu mēli, sakarsušā transportlīdzeklī suņi nespēj pietiekami ātri atgūties, un bieži tas beidzas letāli.
Suni vienmēr barojiet pēc pastaigas. It īpaši svarīgi tas ir karstā laikā. Nekad nevediet suni pastaigā karstā laikā pēc maltītes, nenodarbiniet viņu, nedzenājiet ar bumbiņu, nelieciet sunim skriet blakus velosipēdam! Pastaigās dodieties agrās rīta stundās un vēlāk vakarā, kad svelme jau pierimusi un saulīte vairs nekarsē. Karstā laikā obligāti samaziniet dzīvnieka slodzi un nekādā gadījumā nepārbarojiet viņu.
Nekad neatstājiet dzīvnieku ilgu laiku uz asfalta vai betona pārseguma, jo tas ātri uzkarst, līdz ar to arī dzīvnieks pārkarst. Svelmē uz karstā asfalta var tikt apdedzināti arī dzīvnieku jutīgie ķepu spilventiņi.
Nevediet dzīvnieku uz pludmali. Pirmkārt, tas nav pieļaujams, ja pludmalē atpūšas cilvēki. Otrkārt, pat ja pludmale ir tukša, svelmē tur nav pieejama ēna un svaigs dzeramais ūdens. Uzmanību! Daudzi šķirnes suņi ir jutīgi pret jūras sāļo ūdeni. Pēc peldes jūrā obligāti noskalojiet dzīvnieku ar upes vai krāna ūdenī, lai sālsūdens neradītu ādas kairinājumu.
Dzīvniekiem, kuri uzturas ārpus telpām pagalmā, jānodrošina ēna, daudz svaiga dzeramā ūdens. Pievērsiet uzmanību būdas konstrukcijai. Gādājiet, lai būda neatrodas vietā, kas visu laiku ir saules pielieta. Dienas viskarstākajā laikā ievediet dzīvnieku vēsā telpā un piedāvājiet svaigu dzeramo ūdeni. Arī kaķiem dienas karstajā laikā labāk palikt telpās.
Pastiprināta uzmanība nepieciešama veciem dzīvniekiem un mājas mīluļiem ar lieko svaru, kā arī brahiocefāliem jeb dzīvniekiem ar uzrautu degunu, piemēram, mopšiem, buldogiem, dažiem terjeriem. Arī dzīvnieki, kuri slimo ar sirds vai plaušu slimībām, jātur vēsās telpās pēc iespējas ilgāku laiku. Pavisam labi, ja telpās strādā kondicionieris vai iespējams ieslēgt ventilatoru.
Pazīmes, kas liecina, ka dzīvnieks ir pārkarsis: pārmērīga elsošana vai apgrūtināta elpošana, paātrināta sirdsdarbība un elpošanas biežums, vājums pat līdz sabrukumam vai samaņas zudumam. Pārkarsušam mājdzīvniekam var sākties vemšana, asiņaina caureja, var paaugstināties ķermeņa temperatūra. Pie šādām pazīmēm nekavējoties meklējiet veterinārārsta palīdzību. Līdz tam novietojiet dzīvnieku vēsā vietā, gādājiet par svaigu dzeramo ūdeni.
* Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste