Pēc vairāku mēnešu diskusijām rezidentu jautājums uz laiku ir noslēdzies. Pašlaik, nerisinot problēmas ar nepietiekamo vietu skaitu rezidentūrā un trūkstošo finansējumu, valdība lēma, ka medicīnas studenta brīvprātīgs līgums ar kādu no reģionālajām valsts vai pašvaldības ārstniecības iestādēm dos priekšrocības, stājoties rezidentūrā. Iepriekš Veselības ministrija uzstāja, ka studentus ar šādiem līgumiem rezidentūrā vajadzētu uzņemt uzreiz un prioritāri, bet tagad šis bonuss darbosies vien tad, ja mācību un citi sasniegumi būs vienlīdzīgi, - rezidentūrā tiks tie, kas gatavi strādāt ārpus Rīgas.
Ministrija mīkstinājusi arī savas prasības par valsts budžeta līdzekļu atstrādāšanu. Pēc rezidentūras beigām jaunajam ārstam Latvijā būs jāstrādā trīs, nevis pieci gadi, kā plānots iepriekš. Turklāt strādāt nevarēs privātpraksēs. Ja nosacījumi netiks pildīti, topošajam ārstam būs jāatmaksā summa, kas ieguldīta viņa apmācībā.
Rīgas Stradiņa universitātes Studējošo pašpārvaldes vadītājs Artūrs Šilovs Dienai gan atzīmē, ka «jebkurš kompromiss šajā jautājumā nav īsti kompromiss», bet gan politisks lēmums, kas risina sekas. Tāpat studenti prognozē, ka problēma neatrisināsies, kamēr netiks runāts par veselības aprūpes jomas un rezidentūras finansēšanu. «Var ieviest jebkuras preventīvās metodes, bet skaidrs ir tas, ka tas nedarbosies,» saka A. Šilovs.
Skeptisks valdības sēdē bija arī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (Vienotība), lai gan izmaiņas atbalstīja. Viņš apgalvoja, ka risinājums ir samocīts un arī ar veiktajiem labojumiem nav īsti labs. Viņš mēģinājis pierunāt veselības ministru Gunti Belēviču (ZZS) iet citu ceļu, taču tas neesot izdevies. Pēc viņa domām, pareizāk būtu slēgt trīspusējus līgumus starp studējošo, augstskolu un ārstniecības iestādi, savukārt rezidentūrā būtu noteikts skaits brīvo vietu, ko ieņemt varētu topošie ārsti ar labākiem mācību rezultātiem, noteikts skaits atbilstoši valsts vajadzībām būtu atvēlēts tiem, kam ir šādas reģionālās vienošanās. Tas būtu korektāk, un agri vai vēlu pie tā būtu jānonāk.
Pieņemtās izmaiņas attieksies uz tiem, kas studijas rezidentūrā sāks 2016./2017. gadā, taču studenti vēl nedomā padoties. Plānota tikšanās ar slimnīcu pārstāvjiem, lai piedāvātu studentu ierosinājumus situācijas uzlabošanai.