Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Konkurss māca šķirot atkritumus

Izrādās, ka atkritumu šķirošana ne vien rūda sirdsapziņu par atbildību pret vidi un nākamajām paaudzēm, bet arī, sadarbojoties kopīgam mērķim, uzlabo savstarpējās attiecības. Par to liecina ikgadējā Zaļās jostas rīkotā atkritumu šķirošanas konkursa Tīrai Latvijai dalībnieku pieredze, savācot un nododot tālākai pārstrādei tonnām makulatūras, izlietotu bateriju un mūžu nokalpojušo sadzīves elektrotehniku.

No bērnudārza līdz augstskolai

Viena Latvijas iedzīvotāja gadā saražoto atkritumu daudzums mērāms 310 kilogramos, no kuriem tikai 15,8% tiek nodoti tālākai pārstrādei, liecina EUROSTAT dati. Lai ieaudzinātu sabiedrībā atbildību pret vidi un pieradinātu šķirot atkritumus, jau daudzus gadus Zaļā josta sadarbībā ar citām organizācijām un uzņēmumiem rīko bērnu un jauniešu konkursu Tīrai Latvijai, aicinot tos sacensties makulatūras un bīstamo atkritumu - izlietotu bateriju un šogad arī nederīgas elektrotehnikas - savākšanā tālākai pārstrādei. Vairāk nekā desmit gados no 20 līdz 30 izglītības iestādēm konkursa dalībnieku skaits ir izaudzis jau līdz aptuveni 500 izglītības iestādēm, tai skaitā arī bērnudārziem un nevalstiskām organizācijām visā Latvijā. Ar bērnu starpniecību konkursā iesaistās ne vien skola, bet arī visa ģimene. Tas palīdz veidot sabiedrībā plašāku apziņu par cilvēkam un dabai draudzīgas rīcības nepieciešamību ilgtermiņā, kas šajā gadījumā ir mācīšanās šķirot atkritumus un apzināties to ietekmi uz vidi un uz cilvēka veselību. Atkritumu šķirošana un to otrreizēja pārstrāde izejvielās ne vien ievērojami palīdz samazināt izdevumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, bet būtiskākais - tā padara vidi tīrāku un drošāku, taupot dabas resursus. Konkursā Tīrai Latvijai, neskatoties uz godalgotajām trim vietām katrā kategorijā, par uzvarētājiem var uzskatīt visus konkursa dalībniekus, jo lielākā balva jau vairākus gadus ir iespēja piedalīties konkursa noslēguma vides festivālā, lai tiktos izglītojošā un izklaidējošā pasākumā vienlaikus.

Makulatūrā arī brokastu pārslu kaste

Šajā mācību gadā Zaļās jostas rīkotais makulatūras vākšanas konkurss, kas tapis sadarbībā ar SIA Līgatnes papīrs, Valsts izglītības satura centru un a/s Latvijas valsts meži, noslēdzās ar 1083 tonnām 310 kilogramiem makulatūras, kas atceļojusi no 378 izglītības iestādēm. Skaitliski smagākais sūtījums ar vairāk nekā 28 tonnām un līdz ar to 1. vieta makulatūras vākšanas kategorijā šogad ir Liepājas pirmsskolas izglītības iestādei Dzintariņš. «Lai arī tikai mācāmies šķirot, konkursā iesaistījās ne tikai mūsu bērni un viņu ģimenes, bet arī pedagogi un pat mikrorajona iedzīvotāji, un tuvumā esošie uzņēmumi. Viegli makulatūrā ir nodot grāmatas, papīrus, burtnīcas, bet grūtāk atcerēties, ka arī brokastu pārslu iepakojumu var pārvietot no sadzīves atkritumiem uz makulatūras kasti,» rezultāta noslēpumu atklāj Dzintariņa pārstāve Guntra Lazdupe, piebilstot, ka no savāktās makulatūras izdevies nosargāt gan antikvārus izdevumus, gan bērnu grāmatas pašu audzēkņiem, ko ģimenes nodevušas kā nederīgas.

Uzņēmuma Līgatnes papīrs vadītājs Guntis Dravnieks stāsta, ka konkursa dalībnieki nodevuši pārstrādei ne vien grāmatas, avīzes, kartonus, bet arī kontroldarbus un pat savus zīmējumus, pretī saņemot biroja vai zīmēšanas papīru jau no pārstrādātās makulatūras, pie reizes atgādinot, ka makulatūras kastē nevajadzētu mest fotogrāfijas un laminētus papīrus, jo tos pārstrādāt ar makulatūras tehnoloģijām nevar. «Mums vēl ir kur augt šķirošanā, jo aptuveni 40% sadzīves atkritumu veido tieši papīrs, ko var nodot otrreizējai pārstrādei,» skaidro G. Dravnieks.

Jauna dzīve arī bīstamajiem atkritumiem

Šogad pirmo reizi Zaļā josta sadarbībā ar bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu a/s BAO un Valsts izglītības satura centru organizēja arī nolietoto sadzīves elektrisko un elektronisko iekārtu vākšanas konkursu, kurā piedalījās 126 izglītības iestādes no visiem reģioniem. Kopumā tālākā pārstrādē nonāca 154 tonnas 436 kilogrami nolietoto sadzīves elektrisko un elektronisko iekārtu. Savukārt izlietotās baterijas, piedaloties konkursā, šogad vāca 249 izglītības iestādes, kopumā nododot pārstrādei 26 tonnas 507 kilogramus izlietoto bateriju. Kruķu pamatskolas bērni un skolotāji kopā ar vietējiem iedzīvotājiem savākuši visvairāk sadzīves elektrotehnikas - 5,284 tonnas, iegūstot 1. vietu konkursā, kur skolotāji bija paraugs bērniem, bet bērni - vecākiem. «Laukos atšķirībā no pilsētas ir kur uzkrāt nederīgo sadzīves tehniku un elektroierīces - gan šķūņos, gan garāžās. Mūsu ciema iedzīvotāji bija laimīgi, ka varēja tikt vaļā no sen jau nederīgām lietām, jo kāds tās aizgādāja prom,» stāsta Kruķu pamatskolas skolotāja Regīna Ruža.

Turpretī izlietoto bateriju kategorijā 3. vietu ieguva Ķeguma komercnovirziena skola ar 876 kilogramiem, no kuriem 780 kilogramus savākusi audzēkne Marta Šmite, kura aizrautīgi iesaistīja vecākus, draugus, draugu radus, radu draugus. «Lēnām, lēnām mainās ieradumi līdz ar sabiedrības sirdsapziņu, jo cilvēki saredz atkritumu šķirošanā praktisku jēgu. Svarīgi, lai būtu kāds, kas šo iniciatīvu uzņemas ilgtermiņā,» norāda skolotāja Vita Spilberga, sakot, ka pašu skolā dalībai par noliktavu baterijām tika izmantota bibliotēka, bet vēlāk jau garāža, lai gan drošāk būtu, ja, piemēram, pašvaldība nodrošinātu vietu šo bīstamo atkritumu uzkrāšanai.

Tālāk visi bīstamie atkritumi - savu dzīvi nokalpojušās baterijas un sadzīves elektrotehnika - no konkursa ievāktās vairāk nekā 180 tonnu «ražas» nonāk dažādu bīstamo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma a/s BAO rokās, lai uzsāktu otro dzīvi, izejot sadali komponentēs un tālāku pārstrādi izejvielās materiālu ražotājiem. Ja bīstamie atkritumi, kuri satur svinu, arsēnu, niķeli, kadmiju, dzīvsudrabu un citas toksiskas vielas, nonāk vidē, tās var izraisīt paaugstinātus draudus cilvēka veselībai, tajā skaitā radot patoloģiskas izmaiņas atsevišķu orgānu darbībā, izraisot ļaundabīgus audzējus un dažādas mutācijas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Noderīgi par atkritumiem

Bezmaksas mobilā aplikācija Atkritumu šķirošana, kur redzamas biežāk sastopamās sadzīves un bīstamo atkritumu kategorijas, padomi to šķirošanā un pareizā apsaimniekošanā, informācija par atkritumu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, kā arī karte ar tuvumā esošajiem atkritumu dalītās vākšanas konteineriem un šķirošanas laukumiem.

Izglītojoši materiāli, rokasgrāmatas un praktiski padomi par atkritumu šķirošanu drukātos materiālos un īsfilmas bez maksas lejupielādei pieejami vietnē: www.atkritumi.lv/lv/vides-izglitiba.
Makulatūras maģiskā formula: tiešsaistē pieejams kalkulators, kur, ievadot nodotās makulatūras svaru, var uzzināt, cik koku, ūdens un elektroenerģijas tās ražošanai ir patērēts. Vietnē: www.makulatura.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?