Kopumā Krievijas vīndarīšanu ietekmē divi galvenie faktori - pieredzes trūkums un caurumi likumdošanā. Lai arī vēsturiski vīnus Krievijā gatavo jau vairākus gadsimtus, Padomju Savienības laikā šī prakse un filozofija tika ievirzīta valdībai vajadzīgā gultnē, pēc PSRS sabrukuma vīnogulāji tika atstāti novārtā tiktāl, ka, atsākot vīnogu audzēšanu, tās bija jāstāda no jauna. Tāpēc visi vīnogulāji Krievijā ir diezgan jauni. Tas ietekmē topošā vīna kvalitāti un garšas koncentrāciju, jo savu labāko briedumu vīnogulājs sasniedz 10-20 gadu vecumā. Atsākot vīndarīšanu, izrādījās, ka arī vīndaru skolu gandrīz vairs nav atlicis. Vairākums darītavu ir gājušas vieglāko un dārgāko ceļu - pieņēmušas par konsultantiem pasaulē pazīstamus enologus. Piemēram, Lefkadia vīndarītavu konsultē Chateau Mouton-Rotschild vīndaris Patriks Leons.
Savukārt caurumi likumdošanā neļauj šo nozari sakārtot valstī. Lai iegādātos alkohola tirdzniecības licenci, ir jāšķiras no prāvas summas, bet, lai to uzturētu, visu laiku valstij ir jāmaksā neadekvāti lielas naudas summas. Taču, ja vīnu gatavo tikai sev, licence nav jāpērk, jo likumdošana to atļauj darīt bez daudzuma ierobežojumiem. Tā nu lielākā daļa vīnadārzu īpašnieku vīnu arī gatavo «tikai priekš sevis». Pat ja tas ir aptuveni miljons pudeļu gadā. Tāpēc nevienam nav zināms, cik īsti vīndaru ir Krievijā un cik vīna tiek pagatavots?
Par vīnogu šķirnēm runājot - starp mums visiem pazīstamajām šķirnēm Chardonnay, Sauvignon blanc, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Saperavi Krievijā ir arī tādi retumi kā Sibirkovij, Cimļanskij Čornij, Golubok un Krasnostop.
Par garšas niansēm runājot, neskatoties uz iepriekš minētajām problēmām, pārsteidza, ka vairākums Krievijas vīnu ir pat ļoti dzerami. Piemēram, vīndarītavas Vedernikof Sibirkovij bija ļoti svaigs, spirgts, ar jūtami augstu skābuma līmeni, kas padarīja šo vīnu par perfektu karstai vasaras dienai. Vistipiskākais no baltvīnu paraugiem, ja skatāmies no šķirnes tipiskuma skatpunkta, bija Fanagoria Chardonnay. Aklajā degustācijā noturētu to par Čīles Chardonnay.
Ar sarkanajiem bija vēl interesantāk. Fanagoria Cabernet Sauvignon/Cimlanskij Chornij 2013 atgādināja vieglu Valoplicella - gan pēc krāsas, gan aromāta, gan garšas. Bell Tree Cabernet Franc 2011 piemita starptautiska, pazīstama garša, taču tanīni bija negatavi, tādējādi veidojot raupju garšu. Vislielāko pārsteigumu tomēr sagādāja nevienam nezināmā Krasnostop oga, kura, pēc degustācijas vadītāja teiktā, ir Krievijas nākotnes vīna vizītkarte.