Ķīnieši satraukušies
Komunistiskajai Ķīnai pirmdien un otrdien notiekošais APEC samits ir kārtējā iespēja parādīt tās strauji augošo nozīmi pasaulē. Lai sarīkojuma laikā Pekinas debesis būtu zilas, nevis ieskautas ikdienišķajā smogā, pilsētā ieviesti plaši autotransporta izmantošanas ierobežojumi, bet vietējām rūpnīcām uz dažām dienām bija jāpārtrauc darbs. Foruma laikā Ķīnas varasiestādes atjaunojušas pilnīgu piekļuvi interneta meklētājam Google un sociālajai vietnei Facebook, vēsta telekanāls CNBC.
Pagājušajā gadā pie varas nākušais Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins vēlas, lai tikšanās laikā iesāktos sarunas par ķīniešu lolotās Āzijas un Klusā okeāna reģiona brīvās tirdzniecības zonas (FTAAP) izveidi. Tā ir Pekinas atbilde uz ASV centieniem piesaistīt vēl 11 Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstis, lai runātu par atvieglotiem tirdzniecības noteikumiem.
Ķīna, kas nav starp amerikāņu uzrunātajām reģiona valstīm, ir nopietni satraukta par Vašingtonas kūrētās brīvās tirdzniecības zonas izveidi, jo tas ķīniešu eksportam nozīmētu aptuveni 100 miljardus dolāru (80 miljardi eiro) lielus ikgadējos zaudējumus, atsaucoties uz amerikāņu domnīcu PIIE, raksta izdevums Forbes. Tas iedragātu arī Ķīnas autoritāti reģionā, kurā tā vēlas būt politiskais un ekonomiskais līderis.
Vieni uzskata, ka ASV prezidentam Barakam Obamam APEC samits ir lieliska iespēja dot izšķirošo grūdienu, lai Vašingtonas iecerētā brīvās tirdzniecības līguma parakstīšana varētu notikt jau šogad. Sarunas par līgumu kopš pērnā septembra ir iestrēgušas, jo ASV un Japāna nespēj vienoties par ievedmuitu lauksaimniecības produkcijai.
Citi domā, ka B. Obamas pārstāvētās Demokrātu partijas sakāve nupat notikušajās Kongresa starpvēlēšanās var sarežģīt ASV prezidenta centienus pārliecināt partnerus. «Obama ir iekšpolitiski novājināts, tāpēc viņam būs sarežģīti mest izaicinājumu Ķīnai,» Ķīnas Tautas universitātes ASV pētījumu centra direktors Ši Jiņhuns sacīja biznesa portālam Bloomberg. «Tomēr ASV joprojām ir diplomātiskas un stratēģiskas attiecībā pret Ķīnu, pateicoties sabiedrotajiem reģionā.»
Skarba saruna ar Putinu
Samita dalībnieku uzmanība būs pievērsta jautājumiem, kas skar ekonomisko sadarbību, bet vienlaikus paredzētas arī vairākas valstu līderu divpusējās tikšanās, kurās tiks apspriesti aktuālie ģeopolitiskie jautājumi.
Vakar Pekinā tikās Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un Japānas premjerministrs Sindzo Abe, kurš paziņoja, ka tas ir pirmais solis, lai uzlabotu Āzijas lielvalstu divpusējās attiecības, ko pēdējos gados ir iedragājuši teritoriāli strīdi par nelielajām Senkaku salām Austrumķīnas jūrā.
APEC samitā piedalīsies arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Vizītes laikā viņš cer nostiprināt ekonomiskās saites ar Ķīnu, lai kompensētu zaudējumus, ko Krievijas ekonomikai pēdējos mēnešos radījušas ASV un Eiropas Savienības sankcijas saistībā ar Maskavas agresīvo politiku Ukrainā.
Ne pārāk ērta Kremļa saimniekam varētu būt ieplānotā tikšanās ar Austrālijas premjeru Toniju Ebotu, kurš ar V. Putinu vēlas runāt par lidsabiedrības Malaysia Airlines pasažieru lidmašīnas notriekšanu jūlijā virs Austrumukrainas teritorijas, ko kontrolē promaskaviskie separātisti. 298 bojāgājušo vidū bija 38 Austrālijas pilsoņi.
T. Ebots paziņojis, ka viņam būšot «ļoti skarba saruna ar Putinu». Viņš uzskata, ka Krievijai «bojāgājušo ģimenēm un pārējai pasaulei» ir jāapsola pilnīga sadarbība, lai noskaidrotu, kas ir atbildīgs par aviolainera notriekšanu.
Samita laikā V. Putins varētu tikties arī ar B. Obamu.