«Ir 1965. gads. Kādā aprīļa svētdienā Zinību namā (toreiz planetārijā, tagadējā pareizticīgo katedrālē) pašā Rīgas centrā bija iecerēts Pita Andersona grupas Melody Makers koncerts. Grupas popularitāte jau bija tik liela un skandaloza, ka visas biļetes tika zibenīgi izpārdotas. Koncertu pēdējā brīdī kategoriski aizliedza. Par spīti visam, tas notika - ārpusē uz kāpnēm pie galvenās ieejas planetārijā. Milzīgs fanu pulks nostāvēja vairāk nekā sešas stundas. Nez no kurienes uzrādās plakāti ar saukļiem. Viens no tiem bija «Brīvību ģitārai!». Miliči stāvēja apmulsuši, saskrēja VDK aģenti, filmēja un fiksēja visus dalībniekus. Tikai pēc kāda laika visa čekistu ievāktā informācija acīmredzot tika apstrādāta un vairāki simti aktīvāko jauniešu tika saukti uz pratināšanām, represēti, padzīti no skolām, tehnikumiem, neuzņemti vai atlaisti no darbavietām un augstskolām.» Šo stāstu var lasīt Pita Andersona mājaslapā.
Valērijs Saifudinovs, mūziķis no Latvijas, kurš jau ilgus gadus dzīvo ASV, pirms gadiem desmit amerikāņu producentiem saviesīgās sarunās stāstīja par rokmūzikas nozīmi padomju jauniešu vidū. Par laiku, kad Rietumu radiostacijas tika nežēlīgi bloķētas ar traucējošiem trokšņiem, par cenzūras kontroli. Ideja par rokmūziku kā brīvības izpausmes veidu pārtapa filmā. To desmit gadu filmēja Rīgā, Maskavā, Berlīnē, Sanktpēterburgā, Prāgā un Budapeštā. Savus viedokļus tajā pauda desmitiem politiķu, valsts vadītāju, mūziķu un aktīvistu no bijušās PSRS, Austrumeiropas valstīm un ASV. Filmā dokumentēti arī vairāki notikumi, kas norisinājās Latvijā, - kā pāri Baltijas jūrai nelegāli tika ievesti mūzikas ieraksti un tirgoti melnajā tirgū, PSRS pirmās rokgrupas izveide Rīgā, pirmo padomju laika elektrisko rokģitāru veidošana Rīgā mājas apstākļos un to pārdošana pagrīdē.
«Pagājušajā vasarā ar mums sazinājās dokumentālās filmas producents Dags Jegers. 10 gadu darbs, lai uzņemtu filmu par to, kā rokmūzika veicināja aukstā kara beigas, bija pabeigts,» stāsta Fonda atvērtai sabiedrībai DOTS izpilddirektore Ieva Morica. Piesaistot atbalstītājus, ir rasta iespēja filmas Eiropas pirmizrādei Latvijā, uz kuru gan biļetes jau izķertas. Bet vēl ir iespēja to noskatīties šodien (10. martā) plkst. 14.30 LU SZF, rīt (11. martā) plkst. 14.00 RSU un ceturtdien (12. martā) plkst. 12.00 Daugavpils Universitātē.
«Demokrātiskās un brīvās sabiedrībās cilvēki var izvēlēties, kādām idejām sekot, kādu viedokli paust un kādu mūziku klausīties. Laikā, kad Ukrainā notiek karadarbība, kad mūziķi un mākslinieki Krievijā darbojas pieaugošas cenzūras apstākļos un mēs dzīvojam informācijas kara apstākļos, ir būtiski atgādināt, kāda loma bija kultūrai un mūzikai aukstā kara un komunisma sabrukuma laikā,» par filmas tēmas aktualitāti saka I. Morica.
11. martā pēc filmas pirmizrādes plkst. 21.00 Latvijas 1. Rokkafejnīcā Vecrīgā notiks Pita Andersona un grupas The Swamp Shakers koncerts.