Apjomīgajos manevros, kuru kodētais nosaukums ir Dynamic Mongoose (Dinamiskais mangusts), piedalās desmit NATO dalībvalstis - Vācija, Norvēģija, ASV, Polija, Turcija, Lielbritānija, Kanāda, Francija, Nīderlande un Spānija - un alianses partnervalsts Zviedrija, vēsta portāls Navaltoday.com.
Divas nedēļas ilgajās mācībās, kas notiek Norvēģijas piekrastē, NATO simulēs zemūdeņu meklēšanu un iznīcināšanu, savukārt zemūdenes veiks «pretuzbrukumus» karakuģiem. Manevros piedalās četras zemūdenes no ASV, Norvēģijas, Vācijas un Zviedrijas, kā arī trīspadsmit karakuģi un trīs izlūklidmašīnas.
Ziemeļjūra kā militāro mācību norises vieta nav izvēlēta nejauši, jo savu zemūdens kanjonu, spēcīgo zemūdens straumju un neparasti augstā skaņas piesārņojuma, ko rada Norvēģijas fjordu ūdenskritumi, dēļ tā ir viena no bīstamākajām jūrām pasaulē.
Kopš Krievijas un NATO attiecību saasināšanās, kam par iemeslu bija Krievijas veiktā Krimas pussalas aneksija un militārā agresija Austrumukrainā, aizvien biežāk pienāk ziņas par ārvalstu karakuģu aktivitātēm atsevišķu Eiropas valstu teritoriālajos ūdeņos vai to tuvumā.
Pērn septembrī plašu publicitāti izpelnījās Zviedrijas jūras spēku centieni atrast neidentificētu zemūdeni, kas bija manīta Stokholmas tuvumā. Somijas karakuģi pagājušajā nedēļā valsts teritoriālajos ūdeņos ar dziļumbumbām apmētāja aizdomīgu zemūdens objektu. Pēc brīdinājuma sprādzieniem objekts vairs netika manīts. Latvija pagājušajā mēnesī savu teritoriālo ūdeņu tuvumā konstatējusi Krievijas zemūdeni.
«Protams, mēs zinām par incidentiem, kas ir notikuši atsevišķu NATO partnervalstu ūdeņos,» mācību komandieris, ASV kara flotes kontradmirālis Breds Viljamsons sacīja izdevumam Stars & Stripes. «Krievijai, tāpat kā mums, ir tiesības atrasties jūrā. Bet pieredzētie incidenti pārkāpj starptautiskos noteikumus, tādēļ tie ir pamats satraukumam.»