Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Nāvessods piespriests biežāk

Pagājušajā gadā pasaulē ievērojami samazinājies izpildīto nāvessodu skaits, bet tajā pašā laikā dramatiski pieaudzis piespriesto nāvessodu skaits, apgalvo cilvēktiesību organizācija Amnesty International. Atsevišķas valstis, kurās vērojama politiskā nestabilitāte un palielinājusies teroristu aktivitāte, augstāko soda mēru izmantojušas, lai cīnītos pret reāliem vai iedomātiem apdraudējumiem nacionālajai drošībai.

Ķīna joprojām līdere

2014. gadā 22 pasaules valstīs izpildīti 607 nāvessodi, kas ir par 22% mazāk nekā 2013. gadā, kad tikpat valstīs ar nāvi sodīja 778 cilvēkus, teikts Amnesty International šomēnes publicētajā ikgadējā ziņojumā. Dokumentā nav iekļauta Ķīna, kas informāciju par nāvessodiem ir klasificējusi kā valsts noslēpumu, tomēr pētnieki uzskata, ka tur augstākais soda mērs tiek izpildīts vairāk nekā pārējās valstīs kopā ņemtās.

Pērn nāvessods piespriests vismaz 2466 cilvēkiem 55 valstīs. Tas ir par 28% vairāk nekā gadu agrāk, kad 57 valstīs nāvessodu piesprieda vismaz 1925 vīriešiem un sievietēm. Globālais pieaugums saistīts galvenokārt ar masveidīgu nāvessoda piespriešanu Ēģiptē un Nigērijā.

Ēģiptē pagājušajā gadā uz nāvi notiesāti 509 cilvēki, kas ir par 400 vairāk nekā 2013. gadā. Valstī pie varas esošā militārā hunta vērsusies pret režīma aizliegtās konservatīvā islāma organizācijas Musulmaņu brālība locekļiem, daudzi no kuriem tika tiesāti paraugprāvās. 2014. gadā Ēģiptē izpildīti vismaz 15 nāvessodi.

Āfrikas lielākajā valstī Nigērijā 2013. gadā augstāko soda mēru piesprieda 141 personai, bet pērn jau 659 (neviens nāvessods gan netika izpildīts). Viņu vidū bija arī 70 karavīru, kurus notiesāja par «sacelšanos pret valsts iekārtu», jo viņi bija atteikušies karot pret radikālā islāma grupējumu Boko Haram.

Pērn Eiropā nāvessods izpildīts trim cilvēkiem Baltkrievijā. Amnesty International, kas iestājas pret nāvessodu kā tādu, kritizē Baltkrievijas praksi, notiesāto radiniekus un advokātus informējot tikai pēc tam, kad nāvessods ir izpildīts.

Vismaz vienam cilvēkam nāvessods piespriests arī Krievijas atbalstīto separātistu pašpasludinātajā «Luhanskas tautas republikā» Austrumukrainā. Arī «Doņeckas tautas republikā» pērn pieņemts krimināllikums, kas atļauj nāvessoda izpildi.

Neatgriežams sods

Cilvēktiesību aizstāvji uzsver, ka nāvessods atšķirībā no citiem sodīšanas veidiem pēc tā izpildes ir neatgriezenisks. Bet ir gadījumi, kad jau ar nāvi sodīts cilvēks tiek attaisnots. Piemēram, pērn Ķīnas tiesa reabilitēja 18 gadu agrāk ar nāvi sodītu vīrieti, kurš bija apsūdzēts slepkavībā ar nodomu.

Pērn deviņās pasaules valstīs attaisnoti 112 cilvēki, kuriem tiesa bija piespriedusi nāvessodu. Viens no viņiem bija japānis Ivao Hakamada, kuru pērn atbrīvoja no cietuma, kurā viņš bija pavadījis 45 gadus un sešus mēnešus, gaidot viņam piespriestā nāvessoda izpildi. 1968. gadā viņu notiesāja par divus gadus agrāk notikušu četru cilvēku slepkavību. Pagājušā gada pavasarī viņu atbrīvoja, jo tiesai bija nopietns pamats uzskatīt, ka pierādījumi pret vīrieti ir safabricēti.

Daudzās valstīs, kurās nāvessods ticis piespriests vai izpildīts, augstākais soda mērs piemērots pēc procesa, kas neatbilst starptautiskajiem godīgas tiesas standartiem. Piemēram, Afganistānā, Bahreinā, Ķīnā, Irānā, Irākā un Ziemeļkorejā daudzos gadījumos nāvessods piespriests, balstoties uz atzīšanos, kas panākta spīdzināšanas ceļā.

Arī mūsdienās visā pasaulē augstāko soda mēru piemēro par noziegumiem, kas nav saistīti ar cilvēka nāvi, piemēram, korupciju, laulības pārkāpšanu, šarlatānismu vai musulmaņu pravieša Muhameda apvainošanu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?