Krievijas premjers Vladimirs Putins nepārprotami skaidri un sev raksturīgajā demonstratīvi bargajā manierē pateicis, ka zaglim jāsēž cietumā. Vēl pirms tiesas galīgā sprieduma, kas atlikts uz mēneša beigām, viņš ir licis saprast nabaga krievu tiesnesim, kas būtu darāms ar Putina politisko pretinieku un gūstekni - bijušo naftas kompānijas Jukos īpašnieku Mihailu Hodorkovksi. Šaubu nav - jau tā ilgu laiku aiz restēm pavadījušais Krievijas pazīstamākais politieslodzītais tur arī paliks.
Putinam, kā redzams, nav bijis ilgi jādomā, kādu atbildi sniegt uz šonedēļ publiskoto vairāk nekā 50 pazīstamu rietumvalstu politiķu un sabiedrisko darbinieku vēstuli. Tiesa gan, tā bijusi adresēta Krievijas prezidentam Dmitrijam Medvedevam. Kā redzams, premjers Putins tam nav pievērsis nekādu uzmanību, toties skaidri pateicis, kas ir mājas īstais saimnieks. Šai vēstulē, ko parakstījuši arī divi britu un divi franču bijušie ārlietu ministri, izteikts aicinājums pārtraukt M. Hodorkovska un Platona Ļebedeva krimināllietas, kā arī veikt objektīvu izmeklēšanu krimināllietās par Sergeja Magņitska, Annas Poļitkovskas, Natālijas Estemirovas un Staņislava Markelova nogalināšanu.
Šoreiz Medvedevs, šķiet, ir palaidis garām iespēju noformulēt savu viedokli šajās ārkārtīgi svarīgajās lietās. Neraugoties uz virkni Krievijas prezidenta it kā daudzsološajiem paziņojumiem par šīs lielās valsts vadības atbalstu tiesiskumam, tie nav vairāk kā tikai vārdi. Un Vladimira Visocka citēšana par zagli cietumā to apstiprina. Putins nepārprotami parāda, ka saimnieks ir viņš un šajā valstī spēkā ir citas vērtības un politiskā kultūra. Tas vieš šaubas, cik pamatoti ir ticēt jaunajām attiecībām starp Maskavu un Rietumiem, pirmkārt, Eiropas Savienību. Hodorkovska lieta simbolizē visu to, kas notiek Krievijā, un, ja viņš bez jebkāda pamata tiks arī turpmāk atstāts cietumā, ES nāktos pakoriģēt savas «gaišās» attiecības ar Maskavu. Šī lieta ir kļuvusi par brīdinājumu darījumu cilvēkiem un izsaukusi bažas ārzemju investoriem Krievijā.
Lieki teikt - pagalam nepievilcīgs fons ES dalībvalsts Latvijas prezidenta vizītei Krievijā. Un nevajadzētu domāt, ka šie jautājumi uz mums neattiecas.