Tuvāk savējiem
Swedbank Latvia sociālos medijus izvēlas, skatoties gan pēc klientu, gan sadarbības partneru, gan viedokļu līderu, gan mediju, gan arī esošo un topošo darbinieku sasniedzamības. Banka sastopama gan Facebook, kur uzņēmumam ir vairāk nekā 21 tūkstotis sekotāju, gan Draugiem.lv ar vairāk nekā 150 000 sekotāju, gan Twitter ar vairāk nekā 18 tūkstošiem sekotāju, gan Instagram. «Sociālie mediji ir specifiska platforma attiecību veidošanai, un tajā jāspēlē pēc kopējiem noteikumiem. Mazāk augstprātības un formalitātes, vairāk draudzīguma un empātijas,» skaidro Swedbank Privātpersonu komunikācijas virziena vadītāja Lolita Stašāne.
Kosmētikas ražotāja SIA Stenders pārstāve Baiba Čipa-Ziemele atklāj: «Esam starptautisks uzņēmums, kurš atrodams 21 pasaules valstī, tāpēc sociālie mediji tiek izvēlēti un izmantoti globāli, bet komunikācija tajos tiek pielāgota aktualitātēm attiecīgajos reģionos.»
Savukārt samērā jaunais oriģinālo latvisko rotu uzņēmums Cita rota galvenokārt dod priekšroku tikai sociālajam portālam Facebook, kur tam ir gandrīz 12 tūkstoši sekotāju.
«Izvēlējāmies Facebook, jo tur ir lielāka iespēja kontaktēties ar ārzemēs dzīvojošiem cilvēkiem. Tas ir būtiski tāpēc, ka mums ir ļoti daudz klientu ārpus Latvijas,» skaidro Cita rota īpašniece Agate Dombrovska.
Vieta sarunai
Sociālie tīkli jau sen mainījuši to funkciju, kāda tā bija pirms pieciem gadiem, jo, «ja kādreiz galvenais bija tur būt, tad tagad uzņēmumam jāsaprot darbības mērķi sociālajos tīklos», uzskata E. Boitmanis un norāda: «Uzņēmumi informē, izklaidē un izglīto savus sekotājus.»
Nesen sociālajos tīklos ļoti izteikta bija uzņēmumu «sevis slavināšana, bet tagad situācija uzlabojusies, un sākusies klientu vēlmju uzklausīšana. Uzņēmēji aptvēruši, ka sociālie mediji nav tikai kanāls, ar kuru nodot informāciju un reklāmu, bet arī vieta, kurā var brīvi runāt ar pircējiem. Katram uzņēmumam jāsaprot, ko viņš pircējam vēlas teikt un ko no pircēja vēlas sagaidīt,» situāciju raksturo mārketinga un pārdošanas vadības eksperte Iveta Liniņa.