«Izcili atjaunota pils un lieliska gaisotne. Vēl viena neprātīgas idejas realizācija tāpat kā Rundālē, jo neviens neticēja, ka šo pili atjaunos un tā sāks dzīvot. Vēlīnās renesanses un agrīnā baroka laikmets, kas ir tik ļoti interesants gan Kurzemes vēsturē, gan mākslā un mūzikā, pilnīgi pats klauvēja pie durvīm un lūdzās, lai mēs to atklājam plašākam cilvēku lokam,» saka Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāla Vivat Curlandia! mākslinieciskais vadītājs, klavesīnists un diriģents Māris Kupčs.
Festivāls šo sestdien un svētdien atjauno deviņdesmitajos gados Bauskas tolaik vēl nerestaurētajos pilsdrupu mūros iekopto senās mūzikas atskaņošanas tradīciju, piedāvājot jaunu festivālu - uzreiz ar deviņiem (!) koncertiem 16. un 17. jūlijā (no plkst. 14 līdz vēlam vakaram atjaunotajā Bauskas pilī un tās pagalmā). Tie piedāvā gan izsmalcinātas Latvijas un citzemju senās mūzikas kameransambļu, gan vēsturiskās dejas programmas un pat vēsturiski pirmās īstās operas - Klaudio Monteverdi operas Orfejs - iestudējumu, ko Māris Kupčs diriģēs Bauskas pils pagalmā 16. jūlijā plkst. 20.
«Šī gada festivālu caurvij sievietes - profesionālas dziedātājas tēls XVII gadsimtā. Pirmo festivālu veltām Kurzemes hercoga Jēkaba sievai, Brandenburgas princesei Luīzei Šarlotei, kas pati bija dziedātāja. Viņas dziesmu grāmata saglabājusies līdz mūsu dienām, un tās fragmentus atskaņosim festivāla atklāšanas koncertā kopā ar soprānu Elīnu Šimkus, vijolnieci Agnesi Kanniņu-Liepiņu un itāļu lautistu Mauro Pinciarolli,» stāsta Māris Kupčs, kurš arī pats muzicēs šajā un vēl divās programmās.
«Protams, ceru, ka Orfeja uzvedums pils iekšpagalmā 16. jūlijā plkst. 22 iepriecinās klausītājus, jo šī opera ir ārkārtīgi grūta un skaista. Pat neticami, ka tā sarakstīta 1607. gadā!»
Uzvedums ļaus izbaudīt ne tikai reti dzirdamo vēsturisko pūšaminstrumentu cinku un baroka trombonu, bet arī teorbas un baroka arfas īpatnējo skanējumu. Arfu un kitaroni/teorbu speciāli vedīs ar kuģi no Vācijas, tādējādi pavisam negaidīti atdarinot vēsturisko pieredzi arī šajā jomā.
Operas radošajā komandā ir arī Jeļena Forste, kura darina tērpus pēc vēsturiskajām skicēm un gleznām
Bauska ir senās mūzikas festivālu dzimšanas vieta. Diemžēl pirms vairākiem gadiem šī tradīcija pārtrūka. Bauskas pils muzejs atjauno šo tradīciju sadarbībā ar Bauskas novada pašvaldību un Rīgas Senās mūzikas centru, izveidojot jaunu ikvasaras festivālu. Pirmais veidots kā leģendārā hercoga Jēkaba laika mūzikas panorāma.
Vairāk: www.earlymusic.lv