Ķīmijas doktorei Laurai Beķerei, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Membrānaktīvo savienojumu un beta-diketonu laboratorijas pētniecei, stipendija piešķirta tādu luminiscentu savienojumu sintezēšanai un izpētei, kuri būtu izmantojami gan ļaundabīgo audzēju diagnostikā, gan ārstēšanā, lai precīzāk pieskaņotu pretvēža terapiju katram pacientam un padarītu to organismam vieglāk panesamu.
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Vēža šūnu bioloģijas laboratorijas zinātniskajai asistentei Andai Hūnai ir dabaszinātņu maģistra grāds bioloģijā. Viņa L'Orᅢᄅal stipendiju Sievietēm zinātnē saņēmusi, lai padziļināti pētītu atkritumu šķirošanas un pārstrādes regulāciju šūnās un meklētu veidus, kā ietekmēt šos procesus un neļaut ļaundabīgajiem audzējiem pēc ārstēšanas atkal atjaunoties. «Nodarbojos ar fundamentālo zinātni - cenšos paplašināt zināšanas par šūnās notiekošajiem procesiem un ceru, ka tas palīdzēs citiem zinātniekiem un galarezultātā - glābs daudzu cilvēku dzīvību,» pētījuma nozīmi raksturo pati jaunā zinātniece.
Savukārt inženierzinātņu maģistre Irēna Mihailova, Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta G. Liberta Inovatīvās mikroskopijas centra pētniece, cenšas pilnveidot saules elementos izmantojamu cinka oksīda nanostruktūru iegūšanas metodes, vienkāršot tās, lai samazinātu izmaksas un palielinātu to pieejamību. «Pašlaik saules baterijas ir dārgas un pieejamas tikai nelielai daļai cilvēku. Ceru, ka mūsu pētījums padarīs šo atjaunojamās enerģijas avotu daudz plašāk pieejamu un ļaus samazināt naftas produktu patēriņu, gan atvieglojot cilvēku dzīvi, gan palīdzot to padarīt «zaļāku», planētai draudzīgāku,» pētniece stāsta.
Šogad konkursam tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits - žūrija akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā trīs stipendiātes izvēlējās starp 50 pretendentēm. Tāpat šogad stipendiju programmai klāt nākušas vēl pāris jaunu aktivitāšu zinātnes popularizēšanai. Visu gadu zinātnieces viesojās pie skolēniem dažādās Latvijas skolās, lai viņus gan informētu par zinātnieka profesiju, gan arī iedvesmotu nākotnē darboties zinātnē. Nākamgad šīs pētnieču vizītes skolās turpināsies. Tāpat programmu šogad papildinājusi ceļojošā izstāde Sievietēm zinātnē, kurā apskatāmi četru Latvijas fotogrāfu - Ivetas Vaivodes, Lindas Brīnumas, Aigas Rēdmanes un Tatjanas Vlasovas - veidoti zinātnieču fotoportreti. No 25. maija izstāde divas nedēļas būs skatāma Galerijā Centrs Rīgā.