Kultūras pilī Ziemeļblāzma šobrīd skatāma jaunās fotomākslinieces Viktorijas Ekstas personālizstāde Dievs Daba Darbs. Ar šo sēriju autore nupat ieguvusi žurnāla FK Portfolio balvu, un izstāde ir mākslinieces maģistra darba projekts, absolvējot Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Paralēli Viktorija studē fotogrāfiju EFTI skolā - starptautiskā fotogrāfijas un kino centrā Madridē.
Lai izstādes nosaukums nemaldina - mākslinieces veidotās fotogrāfijas nav ieturētas nacionālā romantisma garā, bet gan atklāj daudzslāņainu informatīvo un emocionālo pasauli. Projekts Dievs Daba Darbs sastāv no fotogrāfiju sērijas un vides skaņas ieraksta, kas tapis laika posmā no 2013. līdz 2015. gadam, autorei pētot kādu pamestu viensētu Latvijas laukos kā dabisku arhīvu par cilvēka dzīvi.
«Ideja veidot šādu fotostāstu atnāca pati, kad nokļuvu konkrētajā vidē - uzgāju bildēs redzamo māju. Es daudz laika esmu pavadījusi laukos, redzēts arī daudz pamestu māju... Parasti tās ir izpostītas, izlaupītas, viss saplēsts vai nozagts, ja vien durvis un logi nav cieši noslēgti. Šoreiz bija citādi - mājā varēja brīvi iekļūt, un tajā bija daudz mantu, liecību par tās kādreizējās īpašnieces dzīvi,» stāsta Viktorija. Fotogrāfijas veidotas kā pašportreti, izmantojot mājā uz vietas atrastās mantas un apģērbu, un kā ainavas, fotografējot tuvējo vidi dažādos gadalaikos.
Šis projekts ir Viktorijas interpretācija par dzīvi, kāda, iespējams, šajā mājā reiz bijusi, skatīta mūsdienu kontekstā. Darbā parādās arī autores refleksija par tradicionālām vērtībām, kas saistītas ar latviešu dzīvi lauku viensētās un aktuālo situāciju Latvijas laukos. «Interpretācija, kas redzama fotogrāfijās, ir subjektīva, taču noskaidroju, kas šajā mājā ir dzīvojis, pētīju atrastos priekšmetus, kas ir kā arhīvs, ko veidojusi dzīve un paradumi. Fotostāsts ir fikcija, kas balstīta dokumentalitātē,» atklāj fotogrāfe. Sērijas nosaukums Dievs Daba Darbs nav tieši balstīts uz Annas Brigaderes grāmatas motīviem, idejiskās paralēles savelkamas, jo arī Viktorijas fotogrāfijas stāsta par lauku dzīvi, ideāliem, uzkrāto pieredzi. «Es kā sieviete ar fotogrāfiju palīdzību aprakstu arī savu personisko pieredzi, esmu stāstā ietvērusi daudzus autobiogrāfiskus motīvus, bet vienlaikus tajā esošais tēls aptver dažādus sievietes vecuma posmus,» uzsver Viktorija.
Izstāde apskatāma līdz 4. jūlijam katru dienu no plkst. 10.00 līdz 19.30 kultūras pils Ziemeļblāzma starpstāvu izstāžu telpā.