Tas ir labi, jo aknas joprojām veic savas funkcijas, pat būdamas jau ļoti slimas, bet, no otras puses, tas ir bīstami, jo aknu darbības traucējumi ir konstatējami tikai galējā stadijā. Labā ziņa - aknas ir vienīgais orgāns, kas var atjaunoties pilnībā.
Aknu slimību simptomi ir ļoti nespecifiski - apetītes zudums, vemšana, caureja, progresējoša nomāktība, vēlākās stadijās vēdera dobumā uzkrājas šķidrums - ascīts, dzelte, oranžs urīns, gaišas krāsas fekālijas, reti novēro arī asinsreces traucējumus. Galējās stadijās iespējami neiroloģiski traucējumi - krampji, bezmērķīga riņķošana.
Aknu slimības var radīt kāds specifisks ierosinātājs, kā vīrusi (hepatīta vīruss suņiem), baktērijas (leptospiroze), dažkārt arī parazīti, toksīni (nereti zāles - acetaminofēns, ķimioterapijas līdzekļi, steroīdi, fenobarbitāls). Aknu darbības traucējumi var rasties arī kā citu slimību sekas, piemēram, akūts pankreatīts, kaķu hipertireoīdisms. Jauniem dzīvniekiem var būt nepareizi izveidoti aknu asinsvadi - asinis no gremošanas trakta nokļūst vispārējā asinsritē, apejot aknas. Ārstē ķirurģiski. Aknu lipidoze ir resniem kaķiem raksturīga smaga aknu slimība, kas rodas, ja kaķis kaut kāda iemesla dēļ ilgāku laiku neēd. Aknas netiek galā ar tauku vielmaiņu, un tauki uzkrājas aknās. Ārstēšana ir sarežģīta un ilga, tāpēc ir svarīgi, lai kaķi nebadotos! Ja kaķis neēd jau otro dienu, steidzami jādodas pie veterinārārsta!
Runājot par aknu slimībām, vēlreiz jāatgādina par toksiskajām vielām, kas cilvēkiem ir barība, bet suņiem un kaķiem (atkarībā no šķirnes, lieluma, vecuma, individuālas jutības) var būt ļoti spēcīgas indes, ko dzīvniekiem nedrīkst dot nekādā gadījumā. Tādi ir sīpoli un ķiploki, vīnogas, rozīnes, šokolāde, ksilitols (ir daudzu cukuru nesaturošu produktu sastāvā), makadamijas rieksti, jebkāds alkohols.
Ārstējot aknas, noteikti jāievēro vairāki pamatprincipi: pirmkārt, jāpārtrauc toksisko vielu iedarbība (jāpārbauda, vai kādām no zālēm nav hepatotoksiska iedarbība, vai nav lietota kāda no iepriekš minētajām indēm); otrkārt, dzīvniekam jānodrošina miers, tas palīdzēs organismam mobilizēt spēkus. Svarīgi mazināt atūdeņošanos - jādod daudz dzert vai pēc veterinārārsta norādījumiem jāievada šķīdums infūziju veidā; treškārt, īpaši svarīgi organismu nodrošināt ar augstas kvalitātes olbaltumvielām. Biezpiens ir labāks nekā gaļa, noteikti jānodrošina arī ogļhidrāti, neaizvietojamās taukskābes, vitamīni un minerālvielas; ceturtkārt, jāgādā par aknu protektoriem - vielām, kas aizsargā aknu šūnas. Viens no spēcīgākajiem aknu protektoriem ir mārdadža aktīvā viela - silmarīns. Tas palīdz aknām ātrāk atjaunoties. Silmarīnu saturošie preparāti (piemēram, GlutaMax Forte tabletes vai pasta) ieteicami gan lietošanai aknu slimību laikā, gan profilaksei - gadījumos, kad varētu būt aknu bojājumu risks (jebkura veida saindēšanās, antibiotiku, kortikosteroīdu lietošanas, ķimioterapijas laikā). GlutaMax Forte ir īpaši vērtīgs, jo satur ne vien silmarīnu, bet arī vitamīnus un taukskābes, kā arī spēcīgus antioksidantus, kas palīdz organismam cīnīties ar kaitīgajiem brīvajiem radikāļiem.
*veterinārārste, Universitātes Vetfonds