Šodien skatoties uz nozares finanšu rādītājiem, situācija ir divējāda. Lai arī lielākajiem tirgus dalībniekiem apgrozījums pieaug, pelnīšanas apjomi samazinās. Galvenais tā iemesls ir pieaugošā konkurence. Lai arī krīzes laikā daži tirgus dalībnieki bija spiesti aiziet no tirgus, to vietas nav palikušas tukšas. Vietā ir jauni zīmoli, jauni veikalu koncepti. Tie uzskata, ka var būt veiksmīgāki, un aktīvi meklē veikalu telpas. Turklāt Eiropas lielās apavu ķēdes joprojām vēl tikai lūkojas mūsu virzienā. Tomēr, neskatoties uz arvien jaunu veikalu parādīšanos, iedzīvotāju skaits salīdzinājumā ar iepriekšējiem periodiem ir būtiski samazinājies. Līdz ar to tirgotājam jākļūst vēl gudrākam, atraktīvākam un draudzīgākam pret pircēju. Jāmeklē visefektīvākie veidi, kā uzrunāt un piesaistīt klientus.
Izanalizējot Lursoft pieejamos tirgus datus, var secināt, ka pastāv tendence samazināties vidējam uzcenojumam apavu nozarē. Faktiski visu laiku veikalos ir dažādas atlaides, kas nav raksturīgas vecajai Eiropai, kur izteikti cenu samazinājumi ir tikai lielajās sezonas izpārdošanās un svētkos.
Būtisks faktors, kas noteikti ietekmē visu uzņēmēju finanšu rādītājus, ir arī pārdošanas izmaksas, kas šobrīd pieaug straujāk nekā apgrozījums. Uzņēmumiem nopietni jāstrādā pie tā, lai būtu efektīvi, jo optimizēt resursus kļūst arvien grūtāk, īpaši šībrīža tirgus konkurences apstākļos. Pieļauju, ka izmaksu samazināšana būs viens no izšķirošajiem priekšnosacījumiem, lai uz tā rēķina uzņēmumi spētu celt savu konkurētspēju un efektivitāti. Atgādināšu, ka no 1. janvāra ievērojami pieaugs elektrības cenas.
Visbeidzot, dzīvojot mūsdienu globālajā pasaulē, ikvienam ir iespēja iepirkties internetā un pasūtīt apavus vai jebkuru citu preci gandrīz jebkurā pasaules vietā ar ērtu piegādi mājās. Tas nozīmē, ka šodien mēs kā vietējais uzņēmums konkurējam ne vien ar citiem veikaliem Latvijā, bet arī ar Eiropas un pasaules lielajiem interneta veikaliem, kā, piemēram, E-bay vai Amazon.com. Interesanti, ka tendence iepirkties internetā pieaug arī apavu nozarē. To apliecina Euroskor interneta veikala pārdošanas dati, kur pirkumu skaits šogad ir pieaudzis vairāk nekā divas reizes.
Kopumā gan daudzas no minētajām lietām nāk par labu patērētājam. Pircējs, pieaugot konkurencei, iegūst gan konkurētspējīgu cenu veikalos, gan plašāku produkcijas klāstu un izvēli, gan arī laipnāku apkalpošanu, un viņam vairs nav jāakceptē slikts serviss un noraidoša attieksme pret pamatotām reklamācijām. Konkurence arvien vairāk tirgotāju liek sasparoties un beidzot patiesi novērtēt klienta uzticību. Kopējās ekonomikas attīstībai tas ir pareizs virziens.
*SIA Euroskor Latvijā valdes loceklis