Turklāt maldīgs ir uzskats, ka uzņēmējdarbībā pēc 62 gadu vecuma sasniegšanas turpina darboties tikai ļaudis, kuriem jau iepriekš piederējušas uzņēmumu daļas. Kā rāda Lursoft dati, seniora* gadus sasniedzot, uzņēmīgākie turpina reģistrēt jaunus uzņēmumus, lai realizētu dzīves laikā uzkrāto pieredzi.
Latvijā ik gadu tiek reģistrēti vairāk nekā 500 uzņēmumu, kuros viens no kapitāldaļu turētājiem ir sasniedzis seniora gadus. Aktīvāk seniori jaunus uzņēmumus sākuši reģistrēt līdz ar finanšu krīzes beigām, kad 2011. gadā jaunreģistrēto uzņēmumu skaits, ko dibinājušas personas vecumā no 62 gadiem, sasniedzis 583 komersantus. Nākamajos gados jaunreģistrēto uzņēmumu skaits gan nedaudz sarucis, tomēr saglabājoties robežās virs 500.
Pēc Lursoft aprēķiniem, patlaban Latvijā aktīvi ir 26 393 uzņēmumi, kuros viens no dalībniekiem ir seniora gados, savukārt amatpersonas šādā vecumā reģistrētas 21 813 uzņēmumos. Pētījumā apkopotā informācija rāda, ka uzņēmumu daļas patlaban pieder 33 808 senioriem. Jānorāda gan, ka liela daļa senioru biznesā darbojas jau ilgstoši, nevis uzņēmumu reģistrējuši tikai pēc pensijas vecuma sasniegšanas, par to arī liecina fakts, ka vidējais vecums uzņēmumiem, kuros darbojas seniori, ir teju 18 gadu.
SIA Stalbes agro līdzīpašniece Aija Balode, kura ieņem arī uzņēmuma valdes priekšsēdētājas amatu un vienlaikus darbojas Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijā un Sieviešu resursu centrā Prieks, uzskata, ka uzņēmēju senioru priekšrocība ir pieredze, kā arī piesardzība tādu lēmumu pieņemšanā, kas varētu saturēt lielāku risku. «Vēl labāk, ja blakus strādā jauni, izglītoti cilvēki, jo, pieņemot viņu zināšanas, viņu azartu un pārdrošību riskos, diskutējot, izdodas pieņemt iespējām piemērotāko risinājumu,» atzīst Aija Balode un piebilst, ka senioru uzņēmēju priekšrocība ir arī darbinieku respekts, lai gan to, protams, nosaka katra cilvēka individualitāte un spēja gadu garumā saglabāt pašcieņu.
* Pētījumā par senioriem tiek uzskatītas personas, kuras sasniegušas 62 gadu vecumu