), kas ir otra izplatītākā kokaugu suga Latvijā aiz priedes. Tomēr eglīti, kā katru gadu, var ne tikai nopirkt, bet arī atrast pats, «savas īstās» meklējumus pārvēršot par ekspedīciju, jo a/s Latvijas valsts meži (LVM) apsaimniekotajos mežos ikvienam iedzīvotājam ir atļauts svētkiem nocirst vienu eglīti. Tikai jāzina - kur un kā.
Valsts mežos drīkst
Šķiet, kas tad tur - nocirst mežā egli! Braucot gar mežu, ir sajūta, ka visas malas pilnas - izlec no mašīnas, šņik, šņak, un gatavs! Bet tik vienkārši nemaz nav. Kopā ar Latvijas valsts mežu ekspertu Kasparu Riži dodoties eglītes medībās uz Baldones mežiem, Diena pārliecinājās, ka jāievēro noteikumi, jo egli nemaz nedrīkst cirst, kur pagadās. Piemēram, Rīgas pašvaldības apsaimniekotajos mežos egles ciršana nav atļauta, arī citās pašvaldībās jāinteresējas - drīkst vai ne. Tāpat privāto mežu īpašniekiem var būt iebildumi pret nelūgtiem viesiem. Savukārt LVM teritorijā, ko apzīmē plāksnīte - LVM īpašuma zīme, kur uz dzeltena fona attēlots LVM logotips -, drīkst. LVM īpašuma zīmes, kā arī citas zīmes ar LVM logo var ieraudzīt ceļu un stigu malās, un egli drīkst meklēt teritorijā, kas atrodas aiz zīmes.
LVM teritorijas ir atmērītas, un, iezīmējot ārējās robežas, uz kokiem ik pa pāris metriem ir dzeltenas līnijas. Jāizpēta mežs, un jāņem vērā vēl dažas nianses. Ja mežs ir biezs, aug savvaļā, iespējams, tas ir dabas rezervāts jeb īpaši aizsargājama teritorija, par kuru liecina arī uzstādīta zīme ar ozollapu. To labāk netraucēt, bet doties tālāk.
Pieaugušā, apsaimniekotā mežā varat meklēt savu svētku kociņu, lūkojoties pēc tā ceļu malās, stigās, grāvju malās un zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušajā mežā zem lielajiem kokiem.
Pazīsti īsto
Egles mūža ilgums ir 200 līdz 300 gadu, un tā var izaugt pat 40 metru gara, taču svētkiem vispiemērotākais būs līdz trim metriem garš kociņš. Turklāt jāatceras - egles celma diametrs nedrīkst pārsniegt 12 centimetru. Tāpēc, dodoties mežā, jāņem līdzi arī kāda mērierīce un matemātikas zināšanas.
Smuku un proporcionālu egli vienā mirklī atrast nemaz nav iespējams, ja neuzsmaida veiksme. Nāksies kādu laiku izstaigāties pa mežu, papētīt kokus, apkārtni... Jauki! Kad īstā egle atrasta, tā jācērt līdz ar zemi - nedrīkst atstāt augstu celmu. Jācenšas, lai celms ir gluds un līdzens. Turklāt, lai gan parasti sakām, ka egli cērt, visērtāk to nogāzt tomēr būs ar zāģīti, ieteicams - robainu un asu. Savukārt nevajadzīgos apakšējos zarus nozāģējiet vai nocērtiet un atstājiet turpat mežā!