Latvieši mīlējuši spēlēt teātri jau izsenis, un joprojām cieņā ir profesionālā skatuves māksla, bet pēdējos gados mūsu skatuvēm pāršalcis improvizācijas teātru popularitātes vilnis, kļūstot teju par modi. Pasaulē improvizēšana nav nekas jauns, un arī pie mums vērojama tradīciju veidošanās. Viens no to pionieriem ir improvizācijas teātris Spiediens, kas tikko nosvinējis piekto jubileju un jauno sezonu janvārī sāks arīdzan gana apaļi - nospēlējot 50. izrādi. Kādreiz vairāki Spiediena dalībnieki spēlējuši improvizācijas teātrī Hamlets, līdz viņu draugi piedāvājuši pašiem iestudēt izrādi savulaik populārajā Vecrīgas klubiņā Pupu Lounge. Skatītājiem paticis, pašiem arī. Tagad Spiediena mājvieta ir klubs Godvil.
«Paši savu uzstāšanos dēvējam par šovu, ko skatītāji vēro, sēžot pie galdiņa. Spēle un izrādes saturs no tā nemainās, bet skatītāju noskaņojums gan, kas tomēr ir saistīts arī ar uz skatuves notiekošo, jo publika var dot ieteikumu etīdei. Līdz ar to nekad nezini, vai etīde, kas sākusies restorānā, nebeigsies uz Marsa,» stāsta Spiediena pamatsastāva aktieris un producents Krišjānis Caune. Šova elementi esot arī tajā, ka aktieru darbu papildina video projekcijas, esot izspēlētas arī etīdes ar elektrošoku. Krišjānis saka - kvalitātes latiņa uzlikta augsta, un līmenis jānotur, tādēļ trupa pastāvīgi raugās pēc progresa iespējām. Sākotnēji esot nospēlējuši izrādi reizi nedēļā, un viss, tagad aktīvāk darbojas mēģinājumos, meklē jaunas izteiksmes iespējas, kā arī paši aug kā personības, kas neesot mazsvarīgi. Jo plašāks redzesloks, jo lielākas iespējas, ka veiksmīgi varēs izspēlēt dažādas situācijas. Papildus aktivitātēm Spiedienā aktieri strādā TV šovos, radio, bet ar trupu piedalās festivālos ārzemēs. «Iespējams, kādam šķiet, ka improvizēšana ir tas, ko aktieri studējot apgūst 1. kursā, taču ikviens, kas pamēģinājis, atzīs - improvizēšana atraisa, palīdz iepazīt sevi, atklājot līdz šim nemanītas šķautnes. Savukārt skatītājiem patīk, ka aktieris ir soli priekšā un tu nekad nezini, tieši kā viņš konkrēto tēmu realizēs, atšķirībā no tradicionālā teātra, kur scenārijs tomēr ir savā ziņā iepriekšparedzams,» pārliecināts Krišjānis. Bet īpaši griboties uzsvērt smieklus - improvizācijas izrādes ir jautras, un smiekli esot vistuvākais stāvoklis starp diviem cilvēkiem, kurā vienoties kā augstākās sabiedrības švītam, tā blakussēdošajam strādniekam vai studentam.
Spiediena trumpis esot arī viesmākslinieka piesaiste. Sākumā uzaicināt kādā izrādes etīdē piedalīties sabiedrībā pazīstamu cilvēku bijis skatītāju piesaistīšanas triks, bet nu tā ir tradīcija. Krišjānis smejas - gadījies, ka zvaigznei aizkulisēs rokas trīc. Bet galu galā viss izdodas, un prieks ir gan aktieriem, gan skatītājiem. Kas būs slepenais viesis 8. un 9. janvāra izrādēs, Krišjānis neatklāj, vien pastāsta, ka tās režisēs Kaspars Breidaks - viens no Spiediena veterāniem -, un uzvedumos būšot jūtams viņa enerģiskais rokraksts. Sīkāk - www.spiediens.lv.