Likumprojektā noteiktas papildu prasības tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm. Veselības ministrijā (VM) Diena uzzināja, ka plāno arī aizliegt izplatīt tabakas izstrādājumus ar aromātu, piemēram, augļu vai konfekšu garšu un smaržu, un tabakas izstrādājumus, kuri satur vitamīnus, kofeīnu vai kuru sastāvā ir piedevas, kam piemīt kancerogēnas un cilvēka reproduktīvajai sistēmai toksiskas īpašības. SDLK pārstāvis Einārs Cilinskis (NA) stāsta, ka nu uz elektroniskajām cigaretēm attieksies tie paši ierobežojumi, kas uz tabakas izstrādājumiem. Plāno arī neatļaut smēķēt grūtnieču klātbūtnē.
Bez atbalsta palicis deputāta Imanta Parādnieka (NA) priekšlikums aizliegt smēķēt pašām grūtniecēm. Viņš vēlreiz šo ideju nevirzīs, taču esot vīlies kolēģos: «Neloģiski, ka bērns smēķēt nedrīkst, bet caur nabassaiti drīkst.»
Līdz ar jauno likumu paredzēti labojumi arī jau esošajos likumos. Piemēram, vakar valsts sekretāru sanāksmē izskatīja VM rosinātos grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības un Reklāmas likumā. «Bērns nedrīkst atrasties un ir aizsargājams arī no augu smēķēšanas produktu dūmu un elektronisko smēķēšanas ierīču tvaika. Tāpat rosinātas izmaiņas Reklāmas likumā, nosakot, ka līdzās alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai ir aizliegts izmantot bērnus arī augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un elektronisko smēķēšanas ierīču uzpildes tvertņu reklāmā, kā arī adresēt iepriekšminēto produktu reklāmu bērniem,» paskaidro VM pārstāve Agnese Gusarova.
Lai gan smēķēt nepilngadīgo klātbūtnē nav atļauts jau kopš 2013. gada, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa uzsver, ka problēma joprojām nav izskausta: «Tas ir redzams uz ielas, un, runājot ar sociālo dienestu pārstāvjiem, kas veic dzīves apstākļu pārbaudes, viņi nereti saskaras ar to, ka telpas ir piesmēķētas, kaut tajās uzturas bērni. Likumā tas ir definēts kā sodāma vardarbība pret bērnu, protams, sākumā ir brīdinājums.» Viņa piebilda, ka, lai labotu situāciju, jāiesaistās arī līdzcilvēkiem un jāziņo policijai, kad redzams, ka bērns tiek pakļauts cigarešu dūmu iedarbībai.
Tāpat likumā paredzēts iekļaut arī jaunas prasības cigarešu iepakojumam, izmaiņas tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko cigarešu un uzpildes flakonu laišanai tirgū, kā arī to reklāmas un sponsorēšanas ierobežojumus. Taču SDLK vadītāja Aija Barča atklāj, ka visu pagaidām realizēt nesanāks: «Šobrīd ir jāatdala tehniskie jautājumi, kuri būs jāiekļauj likuma grozījumos jau pēc tam, kad tas stāsies spēkā. Piemēram, tas, kā izskatīsies cigarešu paciņas, tabakas izstrādājumu stendi un citas lietas. Tāda situācija radusies, jo likumam jāstājas spēkā līdz 20. maijam, bet tehniskie risinājumi jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un tas prasa no trim līdz sešiem mēnešiem.»