Mehāniskā kairinājuma darbību pastiprina augu sulas un ziedputekšņu iedarbība. Kairinājumiem visvairāk pakļauti maza auguma dzīvnieki ar īsu apmatojumu, tomēr arī gara apmatojuma suņi nav pasargāti no šīs problēmas, jo vēdera daļā apmatojums ir samērā īss. Lielajiem suņiem vēders nesaskaras ar asajām augu daļām, tomēr no kairinājuma nav pasargātas ķepas. Tāpēc būtu jāizvairās no tādām pastaigu vietām.
Vasara saistīta ar peldēm, vārtīšanos pa smiltīm un blusu pārpilnību. Gara un bieza apmatojuma suņiem pēc peldes uz ādas rodas labvēlīgi apstākļi baktēriju straujam vairošanās procesam. Visbiežāk šie procesi izsauc t. s. slapjo dermatītu. Sunim rodas nepārvarama tieksme grauzt ādu līdz pat asinīm. Drīz šajā vietā veidojas strutains apaļš laukums, kas strauji plešas plašumā. Lai mazinātu slapjā dermatīta rašanās riskus, suns pēc peldes būtu jāizmazgā, izmantojot šampūnu ar antiseptisku darbību, piemēram, ar hlorheksidīnu. Iesaku suni mazgāt vismaz vienu reizi divās nedēļās. Mazgāšanas shēma jāsaskaņo ar skaustā pilināmo pretblusu līdzekļa lietošanas grafiku. To izmantošana nav pieļaujama ne īsi pirms, ne tieši pēc peldes. Pretējā gadījumā pretblusu līdzeklis nebūs efektīvs.
Aizsardzība pret blusām ir ļoti nozīmīga cīņā ar ādas problēmām vasarā. Blusas dod visbiežāko alerģisko reakciju suņiem. Turklāt dzīvnieku jutīgums palielinās līdz ar viņa vecumu. Tas nozīmē, ka, ja sunim netiek veikta pretblusu apstrāde jaunībā, vecumdienās visdrīzāk būs visai izteikta blusu alerģija. Īpaši jutīgam sunim pietiek tikai ar vienu blusas kodumu, lai viņš kasītos divas nedēļas. Sākumā īpašnieks pamanīs izteiktu niezi, suns var ar ķepām kasīt sānus, uz tepiķa berzēt muguru. Vēlāk, laizot spalvu un graužot ādu, kažokā, visbiežāk †pie astes saknes, veidojas caurums, uz ādas izveidojas liela, asiņaina krevele, pēc tam arī strutas. Ārstēšanas pamatā ir suņa sargāšana no blusām. Blusas iznīcina, izmantojot speciālus šampūnus un pretblusu līdzekļus (pilienus skaustā, siksnas, aerosolus, tabletes u. c.). Jādezinficē apkārtne dzīvnieka atrašanās vietā - jākopj māja (mazgājot grīdas vai suņa būdu, pievieno pretblusu līdzekļi vai jāizsmidzina tie uz tīras virsmas). Tas jādara regulāri!
Latvijā ir ideāli klimatiskie apstākļi, lai blusas vairotos ļoti ātri - šo parazītu sezona ilgst no aprīļa līdz oktobrim, bet siltākā laikā arī ilgāk, tāpēc gan telpu, gan arī dzīvnieku apstrāde jāveic†visā siltajā sezonā.
Kad blusas ir iznīcinātas, problēma ir atrisināta, taču, ja kasīšanās dēļ uz†ādas radies iekaisums, dodieties pie veterinārārsta, kurš† ieteiks zāles iekaisuma reakcijas samazināšanai un līdzekļus ādas kopšanai.
*Purvciema veterinārās klīnikas Hīrons veterinārārste