Ērtās dzīves beigas
Šveicē izmitinājušās 65 starptautiskās sporta federācijas un organizācijas, tostarp Starptautiskā Olimpiskā komiteja (IOC), Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) un Pasaules Antidopinga aģentūra.
Kādreiz Alpu zeme starptautiskajām sporta organizācijām bija pievilcīga politiskās stabilitātes un neitralitātes dēļ, bet mūsdienās tās vairāk piesaista Šveices nodokļu režīms un likumdošana. Neraugoties uz milzīgajiem līdzekļiem, ko apgroza lielās sporta organizācijas, tām ir bezpeļņas biedrību statuss, kas neliek publiskot finanšu pārskatus, paredz nodokļu atlaides un nepakļauj to vadītājus Šveices pretkorupcijas likumiem.
Tomēr drīz šī ērtā dzīve draud beigties. Šodien Šveices parlamentā paredzēts galīgais balsojums par grozījumiem naudas atmazgāšanas likumā, kas sporta organizāciju vadītājus pielīdzinās amatpersonām. Tas nozīmē, ka bankām būs stingri jāuzrauga vadošo sporta funkcionāru, piemēram, FIFA prezidenta Zepa Blatera un IOC prezidenta Tomasa Baha, finanšu plūsma un jāziņo par to varasiestādēm.
Šveices parlamenta loceklis Rolands Bīšels, kurš aktīvi iestājas par finanšu caurskatāmību sportā, uzskata, ka korupcijas skandāli, kuros pēdējos gados bijušas iesaistītas lielās sporta organizācijas, pamatīgi kaitē Šveices tēlam. «Likuma grozījumi ir drakoniski, bet sporta organizācijas tos izprovocēja,» politiķis sacīja portālam swissinfo.ch.
Pēdējais skaļais skandāls ir saistīts ar FIFA lēmumu piešķirt 2018. un 2022. gada Pasaules kausa futbolā finālturnīru rīkošanu attiecīgi Krievijai un Katarai. Izskanējušas aizdomas, ka atsevišķas FIFA amatpersonas saņēmušas kukuļus, lai balsotu par rīkošanas tiesību piešķiršanu šīm valstīm.
Slikta pārvaldība
Organizācijas Play the Game, kas iestājas par godīgu sportu, 2012. gadā veiktais pētījums, kurā izvērtēts 35 olimpisko sporta veidu federāciju darbs, atklāja, ka lielākajai daļai no tām ir necaurskatāma līdzekļu plūsma un nav iekšējās uzraudzības pār vadītājiem. «Labas pārvaldības trūkums rada augsni korupcijai,» uzskata Play the Game pētnieks Arnauts Gērārts. «Ja vadītājiem nevienam nav jāatskaitās, viņi būtībā var darīt jebko.»
Vēl viens likumprojekts paredz Šveicē bāzētās sporta federācijas pakļaut starptautiskās organizācijas cīņai pret naudas atmazgāšanu Financial Action Task Force (FATF) noteikumiem. FATF ir 1989. gadā izveidota starpvaldību organizācija, kas ir izstrādājusi rekomendācijas cīņai pret naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu. FATF rekomendācijas ir noteiktas kā starptautiskie standarti, kuru ieviešana organizācijas dalībvalstīm ir obligāta. Tos ieviesusi arī Latvija.
Tomēr šī un vēl viena likumdošanas iniciatīva, kas paredz grozīt Šveices nacionālās loterijas likumu, lai cīnītos pret nelikumīgām derībām un sporta spēļu rezultātu sarunāšanu, varētu stāties spēkā ne agrāk kā 2017. gadā.
Daudziem par pārsteigumu ietekmīgākās pasaules sporta organizācijas - FIFA un IOC - izteikušas publisku atbalstu Šveices likumdevēju iniciatīvām, lai korupciju sportā pasludinātu par krimināli sodāmu noziegumu.