Pīt grozus, adīt zeķes, pagatavot stabuli, uzcept sklandrausi... Ko es vēl nemāku? - tā varbūt jautā prasmīga rokdarbniece un saimniece, kas pēta 27.-29. martā paredzētās akcijas Satiec savu meistaru! aktivitāšu sarakstu. Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena, kura ir viena no šīs akcijas organizētājām, arī pati mazliet apdomājas. Viņai, lietišķās mākslas vidusskolas absolventei, rokdarbi nav sveši. Bet nekad nav tā, ka viss ir zināms. Ja paskatās latviešu prasmju pūralādē dziļāk, tad var atrast daudz interesantu, neparastu un vēl neiepazītu nodarbju. Tautas māksla nestāv uz vietas, tā attīstās, prasmes pilnveidojas un modernizējas. L. Rubenas rokdarbu grozā stāv mauči - roku locītavas sildošas aproces, kas izšūtas ar pērlītēm un ir grezns aksesuārs. «Ideju ir daudz. Nav tikai laika, lai tās visas realizētu,» L. Rubena saka un atklāj, ka vēlas apgūt arī rakstainu celaiņu aušanu. Bet par ikgadējo akciju Satiec savu meistaru! viņa teic: «Šajā pavasarī mācekļus pie sevis aicinās rekordliels tautas lietišķās mākslas meistaru, stāstnieku, teicēju un muzikantu skaits - pasākums norisināsies vairāk nekā 170 vietās Latvijā.» L. Rubena pati, iespējams, dosies uz Zemgales pusi, lai kopā ar saimnieci Solveigu Ikerti pāršķirstītu Kaucmindes recepšu grāmatas un atrastu ko interesantu. Ēdienu gatavošanas meistarklases vienmēr ir populāras. Bet vēl L. Rubena domā, ka nebūtu par sliktu apgūt ziepju vārīšanas prasmi Jaunjelgavā pie Andra Romanovska.
Protams, trīs dienās par meistaru nekļūsi, bet akcijas ietvaros ikviens aicināts piedalīties un apgūt dažādas prasmes meistardarbnīcās, individuālās nodarbībās, atvērtās darbnīcās, paraugdemonstrējumos, lekcijās, koncertos vai dančos un kopīgā muzicēšanā. Satikt savu meistaru varēs Latvijas pilsētu un novadu bibliotēkās, muzejos, kultūras centros, izglītības iestādēs un meistaru dzīvesvietās. Akcijas pasākumu programma un pieteikšanās - www.satiecsavumeistaru.lv un www.lnkc.gov.lv.
Daudzi no meistariem ir regulāri šī pasākuma dalībnieki, ik gadu piedāvājot ko jaunu. Pirms gadiem septiņiem, kad šī akcija iesākās, tā vairāk bija lokāla un notika reģionos. «Sākumā meistarus vajadzēja pierunāt piedalīties šādās darbnīcās. Stāstījām viņiem, ka līdzīgi pasākumi notiek Francijā, Spānijā, Itālijā, Beļģijā un citur pasaulē,» atceras L. Rubena. «Tagad sarežģītāk ir apmeklētājiem, lai izvēlētos, kurp doties, jo vienlaikus notiek tik daudz interesanta. Bet akcijas karte jau ir domāta ilgtermiņam! Tajā ir meistaru kontaktinformācija, un, ja vien ir vēlēšanās, tad katrs savu meistaru var satikt arī citu reizi.» Uz akcijas pasākumiem ar interesi nāk dažādu paaudžu cilvēki, un tikšanās ar aroda meistariem arī ir kā pievienotā vērtība daudzos tūrisma maršrutos.