Slimnīcas pārstāvji atturējās komentēt, vai sievietes stāvoklis ir stabils. Pirmdienas vakarā arī viņiem informācija vēl nebija pieejama.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta preses sekretāre Inga Vītola Dienai atklāja, ka negadījuma brīdī cietušās mammas stāvoklis bijis smags, bet viņa bijusi pie samaņas. Mediķi konstatēja galvas un vēdera traumu, kā arī kaulu lūzumus. «Mediķi sākotnēji sievietei netika klāt. Bērniņš bija uz braucamās daļas, bet viņa bija pakļuvusi zem trolejbusa. Apmēram 15 minūtes bija jāgaida, kamēr glābēji sievieti atbrīvos. Tikai pēc tam mediķi varēja sniegt palīdzību,» stāsta I. Vītola.
Sākotnēji izskanēja ziņas, ka trolejbuss braucis pie sarkanās gaismas. Pēc liecinieku dažādajām versijām šī informācija tika atsaukta, padarot negadījuma apstākļus vēl neskaidrākus.
«Informācija, ka gājējas ielu šķērsojušas pie zaļā luksofora signāla un trolejbuss attiecīgi pārbraucis gājēju pārejai pie sarkanā, ir tikai sākotnējā versija, kas pašlaik nav apstiprināta. Patiesos negadījuma apstākļus un cēloņus noskaidros izmeklēšana,» Dienai atklāja Valsts policijas pārstāvis Dairis Anučins. Saistībā ar notikušo ierosināts kriminālprocess pēc 260. panta par ceļu satiksmes noteikumu un transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli, un ja tās dēļ cietušajam nodarīts smags miesas bojājums, izraisot cilvēka nāvi. Šis pants paredz sankciju - brīvības atņemšana līdz desmit gadiem.
Pie trolejbusa stūres bijusi aptuveni 60 gadu veca sieviete. Pēc negadījuma viņa šoka stāvoklī nogādāta slimnīcā. Trolejbusa vadītāja Rīgas satiksmē patlaban strādā uz pusslodzi un uzņēmumā darbojusies vairākus gadus.
Līdz šim viņas darbā nav konstatēti pārkāpumi. No rīta īsi pirms negadījuma viņai, kā visiem, tika veikta alkohola pārbaude, tā klātbūtne konstatēta netika.
«Mēs precīzi nezinām apstākļus, kā tas viss notika, tāpēc patlaban nevaram ne vainot savu darbinieci, ne viņu aizstāvēt,» Dienai norāda Rīgas satiksmes pārstāvis Viktors Zaķis un turpina: «Visi trolejbusi un tramvaji ir aprīkoti ar iekārtām, kas fiksē katru apstāšanos un braukšanas uzsākšanu, tāpat arī braukšanas ātrumu. Šo informāciju nodevām policijai. Negadījuma brīdī trolejbuss brauca ar ātrumu 38 km/h, kas tajā vietā ir absolūti pieļaujams ātrums. Šobrīd negribētos, lai kādu vaino. Neviens speciāli neskrēja apakšā, un neviens speciāli nebrauca virsū. Protams, ja pēc likuma vainīga būs vadītāja, viņai par to būs jāatbild.» Patlaban trolejbusa vadītājai tiek sniegta psihologa palīdzība. Rīgas satiksme ir gatava piedāvāt atbalsta programmu arī cietušajai, tomēr datu aizsardzības dēļ viņas identitāti uzņēmums nevar noskaidrot.
Kā Dienai atklāj Valsts policijā, pērn Rīgā noticis 651 ceļu satiksmes negadījums, kurā iesaistīts sabiedriskais transports. Tie ir aptuveni 8% no Rīgā pērn reģistrētā ceļu satiksmes negadījumu kopējā skaita. Kopā cietuši 118 cilvēki, bojāgājušo nav. Lielākā daļa cietušo ir transportlīdzekļu pasažieri, kas krituši negadījuma brīdī. Šogad līdz 26. maijam šādi negadījumi ir 259, tajos kopumā cietuši 50 cilvēki. Šis traģiskais nelaimes gadījums statistikā iezīmē pirmo bojāgājušo.