«Jebkuru Centrālāzijas valsti mūsu reģions ļoti interesē. Tas, kas pievelk šobrīd visvairāk, ir reiss par ļoti zemām biļešu cenām, ko Turkmenistan Airlines piedāvā tranzītpasažieriem,» Dienai norāda Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Latvijas - Turkmenistānas starpvaldību komisijas Transporta grupas vadītājs Uldis Reimanis. Viņš liela sadarbības partnerus ne tikai zemo cenu, bet arī jauno lidmašīnu dēļ. «Ja tā lieta aizies, tad viņi ir gatavi organizēt reisus divas reizes nedēļā. Pagaidām šeit vēl ir kāds nozīmīgs šķērslis - lai nokārtotu vīzu uz Ašgabatu, vajadzīgas apmēram divas nedēļas. Vienīgā tuvākā vēstniecība atrodas Berlīnē,» saka U. Reimanis, piebilstot, ka tieši vēstniecības atklāšana Rīgā procesu varētu atvieglot.
Satiksmes ministrijas pārstāvis uzskata, ka lielu artavu attiecību stiprināšanā ieguldījis arī Valsts prezidents Andris Bērziņš, organizējot oficiālo vizīti Turkmenistānā. «Gan sadarbības, gan arī pašu prezidentu līmenī tika atstāts ļoti pozitīvs iespaids,» saka U. Reimanis. Kā liecina Ārlietu ministrijas mājaslapā atrodamā informācija, tad tieši Latvija iepriekš aktīvi centusies stiprināt attiecības. Turkmenistānu oficiālo vizīšu plānā bija iekļāvis arī eksprezidents Valdis Zatlers, tāpat darba vizītēs pēdējos gados uz turieni bija devušies vairāki ministri. Līdz šim ekonomiskie rādītāji iezīmēja skaidru tendenci - Turkmenistāna Latvijas uzņēmējiem ir krietni nozīmīgāka nekā mēs turkmēņiem. Turklāt, ja pēdējos 15 gadus eksports uz šo valsti pakāpeniski ir audzis, sasniedzot teju astoņus miljonus eiro, tad importa rādītāji uzrāda lejupslīdošu tendenci un knapi sasniedz pusmiljonu. «Turkmenistāna ir trešā lielākā gāzes ieguves valsts pasaulē. Tai ir pietiekami daudz resursu, lai savu darbību attīstītu uz āru. Tagad šī valsts ir kļuvusi atvērtāka, tā sākusi komunicēt uz āru. Iepriekš, īpaši jautājumā par vīzām, tā bija diezgan noslēgta,» skaidro A. Reimanis.
Iesaistītie ar iedvesmu runā par sadarbības potenciālu. Reiss Ašgabata-Rīga-Ašgabata ir tikai pirmais solis, kas būtībā ir izveidojis krietni ērtāku savienojumu ar Āziju. Tas nodrošinās ne tikai pasažieru, bet arī sīkpaku pārvadājumus. Arī faktu, ka drīzumā Rīgā būs Turkmenistānas vēstniecība, iesaistītās iestādes vērtē atzinīgi.
«Tas ir pozitīvs solis, kas nostiprina mūsu reģiona attīstību. Šis avioreiss, kā arī plānotā starpkontinentālā reisa Turkmenistāna- Latvija-Kanāda atklāšana, ir praktisks apliecinājums mūsu valstu veiksmīgajai divpusējai sadarbībai. Arī turpmāk Eiropas Savienības un Centrālāzijas attiecību padziļināšana būs viena no Latvijas prezidentūras prioritātēm,» Dienai norāda ārlietu ministra Edgara Rinkēviča padomnieks Mārtiņš Drēģeris. Viņš izceļ arī ekonomiskās sadarbības nozīmi. Par to runā arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols: «Attiecību paplašināšana ir laba lieta. Vēstniecības atklāšana veicinās kvalitatīva tūrisma attīstību, kas būtībā ir kopdarbs tām institūcijām, kas atbild par vīzu izsniegšanu un ir ciešā sadarbībā ar abu valstu ārlietu ministrijām.»
Kā norāda Ekonomikas ministrijā, tad Latvijā patlaban darbojas 11 uzņēmumu ar Turkmenistānas kapitālu. Visaktīvāk eksportējam pārtiku, piemēram, šprotes. Importā saņemam linu. Ārlietu ministrijā savukārt skaidro, ka Rīgā pagaidām atrodas 36 vēstniecības, tāpat ir četras konsulāro pakalpojumu sniegšanas vietas - Baltkrievijas ģenerālkonsulāts Daugavpilī, Krievijas ģenerālkonsulāti Daugavpilī un Liepājā, kā arī Kazahstānas vēstniecības konsulārā nodaļa Rīgā.