Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +7 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 7. novembris
Lotārs, Helma

Ugunsputna dejas ritmos

«Divdesmitā gadsimta sākumā Parīzi satricināja impresārija Sergeja Djagiļeva Krievu sezonas, kurās piedāvāto baleta izrāžu elpu aizraujošo scenogrāfiju un kostīmus veidoja Leons Baksts, Aleksandrs Benuā un Nikolajs Rērihs. Pirms tam viņi kā mākslinieku apvienības Mir iskusstva pārstāvji bija pilnībā sašūpojuši Pēterburgas mākslas dzīvi,» atgādina Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamenta vadītāja Daiga Upeniece, iepazīstinot ar jauno izstādi, kas skatāma muzejā Rīgas birža.

Līdz 28. augustam tajā ir atvērta ekspozīcija Leons Baksts un viņa laiks. Glezniecība, zīmējumi, fotogrāfijas, kas veltīta ievērojamā gleznotāja, scenogrāfa, grāmatu ilustratora, kostīmu mākslinieka un dizainera Leona Baksta (1866-1942) 150. dzimšanas dienai.

Šī izstāde ir viena no starptautiskā projekta Leona Baksta laiks un daiļrade ekspozīcijām, no kurām pirmā tika atklāta mākslinieka dzimtenē Baltkrievijā (viņš ir dzimis Krievijas impērijā, Grodņā). «Pēc dažu mākslas zinātnieku domām, Leons Baksts bija vispazīstamākais mākslinieks Pirmā pasaules kara priekšvakarā,» uz viņa zvaigznes tā laika spozmi norāda diplomāts, rakstnieks un «izstāžu cikla tēvs» Vladimirs Ščastnijs un piebilst, ka ekspozīciju mērķis ir ne tikai iepazīstināt plašāku publiku ar Leona Baksta daudzpusīgo daiļradi un atgādināt par Krievu sezonu fenomenu, bet arī lauzt stereotipu par skaisto laikmetu, kas mūsdienās asociējas tikai ar divu mākslinieku vārdiem - austrieti Gustavu Klimtu un čehu Alfonsu Muhu.

Atdzīvinātā skice

Pēc izstādes Minskā Leona Baksta jubilejai veltītais ekspozīciju cikls tupinājās Lietuvā, līdz sasniedza Latviju (jau nākamā gada sākumā Viļņā tiks realizēts vēl viens abu Baltijas valstu sadarbības projekts, kad tiks atklāta krievu mākslinieka Nikolaja Rēriha daiļrades izstāde). «Tās visas ir atšķirīgas,» par trijās pilsētās sarīkotajām ekspozīcijām uzsver Daiga Upeniece. Rīgas biržas Lielās izstāžu zāles centrā kā īpašs akcents novietota latviešu mākslinieku Roberta Rubīna un Dzintara Krūmiņa īstenotā videoprojekcija. Tajā izmantots Leona Baksta uzzīmētās Ugunsputna kostīma skices motīvs komponista Igora Stravinska viencēliena baletam Ugunsputns, kura horeogrāfija tika uzticēta Mihailam Fokinam.

«Šis darbs ir atsauce uz deviņpadsmitā gadsimta franču dzejnieka romantisma pārstāvja Teofila Gotjē vārdiem, ka deja ir atdzīvināta glezniecība,» paskaidro Rīgas biržā redzamās izstādes kuratore Vita Birzaka. Ekspozīcija sadalīta divās daļās, no kurām viena ir veltīta teātra pasaulei - kustīgajai, mainīgajai un brīvajai. Tajā redzamas Leona Baksta kostīmu skices, kā arī oriģinālie kostīmi, izrāžu afišas un plašs fotomateriāls, kas dokumentē Sergeja Djagiļeva trupas Ballets Russes uzvedumus. Vislielākais skaits no izstādē aplūkojamajiem eksponātiem atceļojuši no Sanktpēterburgas Valsts teātra un mūzikas muzeja un papildināti ar darbiem no Baltkrievijas uzņēmuma Belgazprombank kolekcijas.

Kleopatras vara

Leons Baksts ir izdomājis kostīmus un dekorācijas tādām Djagiļeva krievu baleta izrādēm kā Dafnīds un Hloja, Šeherezāde un Kleopatra, kurā galvenajā lomā bija leģendārā dejotāja Ida Rubinšteina. «Neticami erotiskie kostīmi un daudzkrāsainās parūkas tūlīt pat atspoguļojās Parīzes modē,» atskan no blakus zāles - šajā izstādē ir integrēta Krievu muzeja veidotā dokumentālā īsfilma par ekspozīcijas galveno varoni - meistaru ar izteiktu individuālo rokrakstu un izsmalcinātu gaumi, kurš kļuva par vienu no orientālisma modes radītājiem un eksotikas elegances kultivētājiem Eiropā divdesmitā gadsimta sākumā. «Ātrums, ar kādu sievietes reaģēja uz katru viņa fantāziju, pārsteidza pašu Leonu Bakstu.»

«Meistara daiļrades evolūcija, estētisko uzskatu un formālo paņēmienu veidošanās noritēja sava laikmeta kontekstā un ir cieši saistīta ar domubiedru darbību mākslā,» uzsver izstādes Leons Baksts un viņa laiks organizatori. Šajā ekspozīcijā tiek piedāvāti apskatei Aleksandra Benuā, Mihaila Vrubeļa, Mstislava Dobužinska, Borisa Kustodijeva un citu mākslinieku darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Lietuvas Mākslas muzeja krājuma. «Tas ir pārmaiņu laiks mākslā, kad atteikšanās no akadēmiskās skolas ir apzināta izvēle, un meklējumi ir daudz brīvākā formas un arī satura izteikšanā,» piebilst Vita Birzaka. Līdzās šiem autoriem izstādē eksponēta arī divu mūsu klasiķu Vilhelma Purvīša un Johana Valtera daiļrade.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Kas, kur, kad: izstāde Leons Baksts un viņa laiks. Glezniecība, zīmējumi, fotogrāfijas muzejā Rīgas birža līdz 28.VIII

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?