Vaino viens otru
Ukrainas, Krievijas, Vācijas un Francijas līderu pagājušajā ceturtdienā Minskā panāktā vienošanās par Austrumukrainas konflikta noregulējumu paredzēja, ka ne vēlāk kā otrajā dienā pēc pamiera sākuma karojošajām pusēm jāsāk atvilkt smagos ieročus 50-70 kilometru attālumā no frontes līnijas.
Maskavas uzturētās separātistu pašpasludinātās «Luhanskas tautas republikas» līderis Igors Plotņickis otrdien Krievijas informācijas aģentūrai TASS apgalvoja, ka pamiera nosacījumi tiek ievēroti un viņam pakļautie spēki sākuši atvilkt smagos ieročus. «Vakar [pirmdien] es apmeklēju frontes līniju, mūsu tanki un artilērija dodas prom,» žurnālistiem sacīja I. Plotņickis. Ukrainas varasiestādes paziņojušas, ka nav guvušas pierādījumus viņa sacītajam.
Tā dēvētās «Doņeckas tautas republikas» vadība paziņojusi, ka negrasās pildīt šo pamiera nosacījumu, kamēr to nedarīšot arī Ukrainas valdības spēki. «Mēs neko nedarīsim vienpusēji. Tas mūsu karavīrus padarītu par mērķi,» viens no Doņeckas separātistu līderiem Deniss Pušiļins sacīja ziņu aģentūrai Reuters.
Ukrainas militārā vadība norādījusi, ka tai pakļautie spēki neatvilkšot smago artilēriju, kamēr visas karojošās puses pilnībā neievērošot pamieru. «Pēdējās 24 stundās notikušas apšaudes, kas nozīmē, ka nav nekāda pamiera, tādēļ nav arī nekādu priekšnoteikumu smago ieroču atvilkšanai,» žurnālistiem vakar paziņoja Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes pārstāvis Andrijs Lisenko. «Artilērijas atvilkšana sāksies tad, kad būs reāls pamiers.»
Sīvas cīņas Debaļcevē
Daudzviet konflikta zonā kopš svētdienas cīņas vairs nav tik intensīvas, bet nelielajā Debaļceves pilsētā, ko vairākas nedēļas bija ielenkuši separātistu spēki, situācija ir tikai pasliktinājusies. Ukrainas bruņoto spēku vadība paziņojusi, ka separātisti triecienā mēģinājuši ieņemt pilsētu, kur atrodas 8000 ukraiņu karavīru, un cīņas no pilsētas nomales jau ir pārmetušās uz centru.
«Doņeckas tautas republikas» vadītāji paziņojuši, ka separātistu kaujiniekiem izdevies ieņemt Debaļceves dzelzceļa staciju un milicijas iecirkni, bet vairāk nekā simts ukraiņu karavīru esot padevušies.
Ukrainas Aizsardzības ministrija apstiprinājusi, ka Debaļcevi «daļēji kontrolē bandīti», vēsta raidsabiedrības BBC ukraiņu redakcija. Ministrija arī paziņojusi, ka 101 ukraiņu karavīrs nokļuvis gūstā, kad neveiksmīgi noslēdzās viņu mēģinājums nogādāt kravu Debeļcevē karojošajiem biedriem.
Separātisti Debaļcevē ielenktajiem ukraiņu karavīriem ir piedāvājuši nodrošināt drošu koridoru aiziešanai no pilsētas. A. Lisenko paziņoja, ka Kijevai pakļautie karavīri negrasās bez cīņas atstāt savas pozīcijas.
Krievijas prokremliskais ziņu portāls LifeNews vēstīja, ka viens no Doņeckas separātistu līderiem Aleksandrs Zaharčenko cīņās Debeļcevē esot viegli ievainots kājā un evakuēts no pilsētas.
Debaļceve ir stratēģiski nozīmīga, jo caur to vijas dzelzceļa tīkls, kas savieno separātistu kontrolētās Doņeckas un Luhanskas pilsētas, tādēļ Maskavas atbalstītajiem spēkiem ir svarīgi iegūt kontroli pār pilsētu. Lielākā daļa no Debaļceves 25 tūkstošiem iedzīvotāju ir pametuši pilsētu, bet tiek uzskatīts, ka tur joprojām atrodas aptuveni 7000 civiliedzīvotāju, kuri nespēj aizbraukt intensīvo apšaužu dēļ, apgalvo cilvēktiesību organizācija Amnesty International.
Ukrainas, Krievijas un Vācijas vadītāji otrdien telefonsarunā vienojušies par soļiem, kā nodrošināt, ka EDSO novērotāji netraucēti var novērtēt pamiera ievērošanu Austrumukrainā.