Šobrīd likums nosaka, ka jebkurš uzņēmums, kas atbrīvots no dabas resursu nodokļa samaksas, var brīvi izvēlēties sev atbilstošāko un izdevīgāko atkritumu apsaimniekotāju arī gadījumā, ja pašvaldībā darbojas konkursa kārtībā izvēlēts atkritumu apsaimniekotājs. Taču pašlaik tiek diskutēts par šī panta izņemšanu no likuma, jo netika pieņemti nepieciešamie Ministru kabineta noteikumi. Izmaiņas likumā nozīmētu, ka uzņēmumi nedrīkstēs brīvi izvēlēties savus sadarbības partnerus. Mazās pašvaldībās uzņēmēji to varbūt īsti pat nejustu, un tur šis jautājums nav tik aktuāls, jo dažādu atkritumu apsaimniekotāju izvēles iespējas tajās ir mazākas. Taču lielo pilsētu, īpaši Rīgas, uzņēmējiem tas var nozīmēt zaudējumus, jo viņiem nebūs iespēju izvēlēties sev piemērotāko atkritumu apsaimniekotāju, ar kuru iespējams vienoties par izdevīgāku cenu un nepieciešamo servisu. Turklāt šādas izmaiņas būtiski bremzēs kopējo konkurenci tirgū, nozares un pakalpojumu attīstību. Tāpēc pret likuma izmaiņām iestājas gan Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, gan Konkurences padome. Piemēram, ja Rīgā notiks gadiem apspriestais iepirkuma konkurss un tiks izvēlēts viens apsaimniekotājs, ar plānotajām likuma izmaiņām praksē tas nozīmēs monopola situāciju tirgū un konkurences neesamību.
Savukārt komersantiem tas nozīmēs: lauzt līgumu ar iepriekšējo sadarbības partneri, turklāt bez iemesla; slēgt līgumu, par kura saturu teikšanas viņiem faktiski nebūs; kā arī piekrist nosacījumiem, ko savā iepirkumā noteikusi dome bez iespējas vienoties ar apsaimniekotāju par izdevīgāku un atbilstošāku pakalpojumu.
Vai šāds modelis der Rīgai un Pierīgai? Vai tam piekristu uzņēmēji? Nedomāju viss. Tāpēc jārod vidusceļš un vismaz galvaspilsētā un citās lielākajās pilsētās jāsaglabā uzņēmējiem iespēja pašiem izvēlēties savu atkritumu apsaimniekotāju. Tā tiktu nodrošināts, ka teritorijās, kur veidojas lielākais atkritumu daudzums, ir lielākais uzņēmumu skaits un attiecīgi arī dažādas vajadzības atkritumu apsaimniekošanā, ir izvēles iespēja, un pastāv konkurence, kas veicina labāko pakalpojumu par izdevīgāko cenu.
Otra alternatīva būtu paredzēt, ka, izsludinot iepirkumu par atkritumu apsaimniekošanu, pašvaldība var atļaut uzņēmējiem pašiem izvēlēties sev atkritumu apsaimniekotāju. Tas ļautu pašvaldībām izvērtēt riskus un ieguvumus, kā arī kalpotu kā papildu investīciju piesaistes stimuls pašvaldībā, jo atkritumu apsaimniekošanas prasības praksē mēdz būt dažādas un ne vienmēr pašvaldības izvēlētais operators var piedāvāt.
* Eco Baltia grupa valdes priekšsēdētājs