Pamatvakcīnas suņiem ir pret suņu mēri, parvovīrusu, infekciozo hepatītu un trakumsērgu. Visas ir bīstamas slimības ar iespējamām letālām sekām. Trakumsērga ir bīstama arī cilvēkiem.
Izvēles vakcīnas suņiem ir pret leptospirozi, paragripu, audzētavu klepu (Bordetella bronhiseptica), Laimas slimību un herpes vīrusu. Herpes vīrusa vakcīna ir īpaši svarīga suņu audzētājiem, jo herpes vīruss suņu populācijā ir plaši izplatīts un ir par iemeslu maziem, vārgiem metieniem un jaunu kucēnu mirstībai. Pret herpes vīrusu vajadzētu vakcinēt visas kuces, kam paredzēti kucēni. Izvēles vakcīnu nepieciešamība jāpārrunā ar veterinārārstu katrā individuālajā gadījumā atkarībā no dzīvnieka dzīvesveida.
Ieteicams vakcinēt tikai veselus dzīvniekus. Vai dzīvnieks ar grieztu brūci vai vieglu dermatītu ir vesels vakcinācijai vai nē, izlemj veterinārārsts - atkarībā no simptomu smaguma un inficēšanās riska. Piemēram, ja apkārtnē ir sastopami parvovīrusa uzliesmojumi un uz vakcināciju tiek atvests kucēnu metiens, no kuriem vienam kucēnam ir viegla caureja, nešaubīgi visi kucēni steidzami jāvakcinē. Tas pats attiecas arī uz attārpošanu. Vakcīnas var nebūt tik efektīvas, ja ir ļoti smaga parazītu invāzija. Tādēļ dzīvniekus ieteicams attārpot pirms vakcinācijas. Bet, ja kucēnu māte ir attārpota, kucēni nav bijuši ārā, t. i., parazītu invāzijas risks ir zems, bet apkārtnē ir konstatēti parvovīrusa uzliesmojumi, noteikti vakcinācija jāsāk neatkarīgi no attārpošanas.
Par vakcinācijas laiku - kaķu vakcināciju ieteicams sākt no astoņu nedēļu vecuma, tad nākamā vakcinācija 12 nedēļu vecumā. Ļoti svarīgi visai turpmākajai dzīvei ir veikt atkārtotu vakcināciju viena gada vecumā. Agrāk ieteica veikt revakcināciju katru gadu, bet tagad vadošās nostādnes ir, ka pamatvakcīnas atkarībā no ražotāja ieteikumiem var vakcinēt ik pēc trim gadiem. Ļoti svarīga gan kucēnu, gan kaķēnu gadījumā ir mātes vakcinācija. Pirms grūsnības iestāšanās mātei ir jābūt vakcinētai, lai organismā būtu pietiekami augsts antivielu līmenis. Antivielas mazuļiem tiek nodotas ar mātes pienu. Ja mazuļi saņem mātes pienu pietiekamā daudzumā un tas satur daudz antivielu, tad vakcināciju var sākt vēlāk - 12-14 nedēļu vecumā. Bet, ja metienā ir daudz kucēnu un tie saņem mazāk piena vai kuces vakcinācijas statuss nav zināms, ieteicams vakcināciju sākt pēc iespējas ātri (pat 5-6 nedēļās) un atkārtot katras trīs četras nedēļas. Visbiežāk iesaka pirmo vakcīnu kucēniem saņemt 8-9 nedēļu vecumā un tad atkarībā no inficēšanās riska atkārtot 1-2 reizes. Ļoti svarīgi revakcināciju veikt viena gada vecumā, jo šajā laikā organisms var izvedot ļoti spēcīgu imunitātes pamatu visai dzīvei. Svarīgākais saistībā ar vakcināciju ir atrast veterinārārstu, kam uzticaties, izrunāt ar viņu un kopā izlemt, pret kādām slimībām vakcinācija ir nepieciešama.
*veterinārārste, Universitātes Vetfonds