Kā zināms, kvota tās ieguvējam dod tiesības no atjaunojamajiem energoresursiem (AER), piemēram, vēja parkos, kā arī koģenerācijas stacijās iegūtu elektrību pārdot publiskajam tirgotājam - Latvenergo. Tam elektroenerģija noteiktās kvotas ietvaros ir jāiepērk obligāti par garantētu cenu. Vidēji 12 santīmu par kilovatstundu (kWh) Latvenergo pērn maksāja par zaļo enerģiju, sešus santīmus par kWh - par koģenerācijas staciju piegādāto.
EM speciālists Kristaps Stepanovs Dienai sacīja, ka priekšlikums apturēt jaunu kvotu izsniegšanu zināmā mērā saistīts ar sabiedrības neapmierinātību ar jaunajiem elektroenerģijas tarifiem. Tos lielā mērā ietekmē dāsnais atbalsts par obligāti iepērkamo elektroenerģiju, tāpēc EM pieņemts lēmums apturēt jaunu kvotu izsniegšanu. Ja Saeima atbalstīs tai vētīšanai nodoto jauno AER likumprojektu, tad pašreizējais kvotu mehānisms tiks atcelts vispār, ļaujot zaļās enerģijas ražotājiem brīvi konkurēt tirgū. Savukārt, ja likumprojekts negūs atbalstu, tad jaunu kvotu izsniegšana būs iesaldēta no šā gada maija līdz 2013. gada 1. janvārim.
Plānotās izmaiņas normatīvos neskars tos, kas jau uz noteiktu laika posmu ir ieguvuši kvotas, bet gan tos, kas vēl cerēja tās saņemt. EM speciālists norādīja, ka patlaban nav pamata dalīt jaunas kvotas, jo līdz šim izsniegtie obligāti iepērkamās elektroenerģijas apjomi ir lieli.
Daudzi zaļās enerģijas ražošanas projekti gan vēl ir īstenošanas stadijā, tāpēc zaļās enerģijas īpatsvars kopējā obligātajā iepirkumā ir neliels - 7%, pārējo veido koģenerāciju staciju piegādātā.
«2013. gads ir izvēlēts kā atskaites punkts, lai saprastu, cik lielā mērā kvotas ir realizētas un kā turpmāk varētu veicināt zaļās enerģijas ražošanu,» teic K. Stepanovs.