Runa varētu būt par patiešām būtisku ieguldījumu - ņemot vērā, ka novembra sākumā pensiju 2. līmenī bija uzkrāti teju divi miljardi eiro.
Pašlaik pensiju 2. līmeņa uzkrātais kapitāls tiek ieguldīts dažādos parāda vērtspapīros, uzņēmumu akcijās, ieguldījumu fondu daļās, arī termiņnoguldījumos - lai gūtu peļņu un tādējādi vairotu pensijas kapitālu. Ieguldījumus veic līdzekļu pārvaldītājs saskaņā ar ieguldījumu plāna noteikumiem. Kopumā Latvijā ir vairāk nekā 1,2 miljoni ieguldītāju, katrs no viņiem izraudzījies kādu no 23 pensiju plāniem.
Lai pensiju 2. līmeņa ieguldījumi būtu droši un nestu ilgtermiņa peļņu, Latvijā ir spēkā likumdošana, kas īpaši regulē, cik un kādos vērtspapīros šo naudu drīkst ieguldīt. Pensiju kapitāla līdzekļus atļauts ieguldīt valsts vērtspapīros, uzņēmumu emitētos parāda vērtspapīros (obligācijās), uzņēmumu akcijās, banku noguldījumos, kā arī ieguldījumu fondos un riska kapitāla tirgos. Visām ieguldījumu klasēm ir noteikti īpaši ierobežojumi jeb limiti - cik, ko un kur drīkst ieguldīt. Uzņēmumu parāda vērtspapīriem un akcijām jābūt iekļautām regulētos tirgos vai kotētām biržas oficiālajā sarakstā.
Akcijās ir atļauts ieguldīt ne vairāk kā 50% no kopējiem līdzekļiem. Tikai limitētu līdzekļu daļu drīkst ieguldīt viena uzņēmuma parāda vērtspapīros (10%), vienā ieguldījumu fondā (5%) vai arī noguldīt vienā bankā (10%), riska kapitāla tirgū (5%). Šie un vairāki citi ierobežojumi domāti ieguldījumu risku sadalīšanai starp dažādiem emitentiem un vērtspapīru kategorijām.
Tātad teorētiski jau tagad pensiju pārvaldītāji uzkrāto kapitālu var ieguldīt drošu un pelnošu Latvijas uzņēmumu akcijās vai obligācijās. Tas arī daļēji notiek - kopumā 42% no ieguldījumiem nonāk Latvijas ekonomikā, tomēr tikai neliela daļa ir ieguldīta uzņēmumu akcijās vai obligācijās, pārējais - Latvijas valsts obligācijās un termiņnoguldījumos bankās.
Ja vēlamies, lai lielāka pensiju 2. līmeņa kapitāla daļa nonāk t. s. reālajā ekonomikā, jādomā par attiecīgu finanšu instrumentu radīšanu (dažāda veida obligācijas, ieguldījumu fondu daļas), kas ļautu pensiju kapitāla pārvaldītājiem ar pensiju plānu līdzekļiem piedalīties Latvijas ekonomikas attīstībā.
Pensiju 2. līmeņa pārvaldītājiem lielākais izaicinājums ir saglabāt balansu starp ieguldījumu drošību ilgā termiņā un peļņu, ko ieguldījumi var dot. Tāpēc liela ieguldījumu daļa joprojām nonāks citu pasaules valstu akcijās, obligācijās un citos finanšu instrumentos.
* Norvik Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs