Vispirms gribētu pieminēt pēdējo gadu Latvijas superhitu - itāļu dzirkstošo vīnu Prosecco. Šis ir otrs populārākais dzirkstošais vīns pasaulē un atpaliek tikai no šampanieša. Tas top Itālijas ziemeļos, 25 km no Venēcijas, Trevizo pilsētas apkārtnē. Līdzīgi kā mūsu pašu Rīgas šampanieša gatavošanā, arī Prosecco ražošanā izmanto tā saukto rezervuāra metodi, kurā vīns savus burbuļus iegūst, nevis atkārtoti rūgstot pudelē kā šampanieša gadījumā, bet gan tērauda tvertnēs. Vīns tērauda tvertnēs mazāk saskaras ar rauga nogulsnēm, un tas galarezultātā ļauj izveidot dzērienu, kurā dominē ziedu un vieglas augļu notis.
Katru gadu tiek saražots aptuveni 304 miljoni Prosecco pudeļu, tomēr, neraugoties uz šo milzīgo apjomu, 2015. gadā izskanēja bažas, ka pasaulē varētu pietrūkt Prosecco un visu šo pudeļu daudzumu varētu izdzert vēl pirms gada beigām. Zināmā mērā šī popularitāte ir arī lāsts. Patlaban tirgū var sastapt ļoti dažādas cenas un arī kvalitātes Prosecco. Laba Prosecco cienītājiem es iesaku orientēties uz dzērienu, kura etiķeti rotā burti D.O.C.G., kas nozīmē, ka šī vīna ražošanā ir ievēroti paši augstākie standarti. Viens no šādiem laba proseko paraugiem ir Val d`Oca Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Brut Rive di San Pietro di Barbozza. Aromātā viegli ķiršu ziedi, bumbieri. Garša ļoti maiga un, lai gan šis ir sausais bruts, pat it kā nedaudz saldena. Tomēr visvairāk mani pārsteidza šī vīna kopējā harmonija. Lai arī es neesmu Prosecco cienītājs, tomēr karstā dienā noteikti vispirms iedomātos par šo vīnu.
Cits piedāvājums karstai dienai nāk no pašiem Eiropas rietumiem - Portugāles. Runa ir par Vinho Verde. Lai arī tirgū šis vīns ir pietiekami sen, tikai tagad tā pa īstam sākas tā uzvaras gājiens. Savās labākajās izpausmēs tas ir viegls, svaigs, bieži vien arī nedaudz dzirkstošs vīns. Tam ir samērā maz alkohola grādu, parasti 9-12,5%, kas lieliski piestāv vasarai. Vinho Verde tulkojumā nozīmē «zaļais vīns», tomēr šim apzīmējumam nav nekā kopīga ar krāsu. Lai arī reti, tomēr tas mēdz būt arī sarkans vai rozā. Ar jēdzienu «zaļais vīns» jāsaprot, ka tas ir jādzer jauns (zaļš). Agrāk tika uzskatīts - jo jaunāks Vinho Verde, jo labāks, taču tagad es vairs nebūtu tik kategorisks. Manuprāt, tieši pēc diviem gadiem tas sāk kļūt interesantāks. Lai gan arī trīs četrus gadus vecam vīnam nebūs nekādas vainas, tomēr jebkurā gadījumā šo vīnu nevajadzētu pirkt ilgai turēšanai. Galu galā vasara pie mums ir pārāk īsa, lai to taupītu. Cape Roca Fisherman Vinho Verde 2014 ir tipisks šī stila pārstāvis. Aromātā ziedi, gatavi āboli, citrusi un arī banāni. Garšā jau zaļi āboli un nedaudz cukurā izmērcēti citroni.